ArCon CADsys DataCAD SketchUp

  

...Váš partner pro dodávky
CAD systémů pro 3D návrhy,
modely, projekty a vizualizace

Artlantis CADsys DataCAD SketchUp 3D

3D SketchUp ArCon V-Ray DataCAD

CADsys ArCon Renderin Artlantis 3D

ke stažení | tipy & triky | školení & podpora | služby | poptávka | kontakt

CAD systémy:SketchUp
plugin Render[in]
plugin V-Ray
další pluginy
Artlantis
ArCon
DataCADNajdete nás také
na Facebooku!

Novinky SketchUp 2022Přestože rok 2022 teprve před malou chvílí odstartoval, již nyní se dá říci, že začal skvěle díky zbrusu novým aktualizacím ve SketchUp Pro a LayOut. Vedle tradičně nové postavičky (vždy se jedná reálnou osůbku z týmu SketchUp, která se nějakým významnějším způsobem podílela na posunu SketchUpu vpřed v daném období), se můžeme těšit na nové kontextové vyhledávání příkazů, laso pro jednodušší výběry, zásadně vylepšené kreslení od ruky, rychlejší označování objektů, větší automatizaci popisování v LayOutu a spoustu dalšího.(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Pracujte chytře (ne tvrdě 😊) s novým SketchUpem a LayOutem v roce 2022Ať už se SketchUp teprve učíte nebo jste už pár let na palubě, verze SketchUp 2022 přináší pro každého něco, včetně nových nebo zdokonalených nástrojů pro modelování, či dalších funkcí a vylepšení, které ušetří čas při práci na výkresech. Tyto aktualizace pomohou zrychlit a zjednodušit stávající pracovní postupy, abyste se mohli maximálně soustředit na důležitější věci – jak rychleji přenést vaše kreativní myšlenky do života.Funkce hledání ve SketchUpu

Hledání bylo poprvé představeno ve SketchUp pro web. Umožňuje vyhledávat a aktivovat příkazy psaním. Vyhledávání podporuje dotazy na příkazy podle názvu příkazu i jeho popisu (nemusíme tedy znát jeho přesný název). Podporuje nativní příkazy SketchUpu i doinstalovaná rozšíření (pluginy).

Pokud jste ve SketchUpu nováčkem, může „hledání“ pomoci zrychlit dobu potřebnou pro seznámení se s kompletním uživatelským rozhraním a dovolí více se soustředit na svůj návrh. Zkušenějším uživatelům může naopak nabídnout snížení množství prostoru na obrazovce věnovaného panelům nástrojů. Například místo množství ikonových lišt méně často používaných pluginů napíšete v případě potřeby kousek přibližného názvu a „voila“, všechny relevantní příkazy spojené s daným slovem Vám „vyskočí“.

Škoda jen, že pro českého uživatele, není pro vyhledání k dispozici plná podpora češtiny.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)Práce s panelem hledání pak může vypadat třeba tak, jako je vidět na animaci výše. Nové funkci byla vybrána i nová výchozí klávesová zkratka Shift + S.Výběr Lasem

Zápasíte někdy s výběrovými nástroji SketchUpu a potřebujete „hodit laso“? Tady je! Verze 2022 zavádí nový nástroj umožňující vytvářet ručně nakreslené hranice výběru bez nutnosti změny orientace kamery. Chcete-li vytvořit smyčku ohraničení (kde jsou vybrány entity pouze zcela uvnitř), obkružte kurzorem objekty ve směru hodinových ručiček. Pohybem proti směru hodinových ručiček vytvoříte křížící se ohraničující smyčku (kde jsou vybrány i entity, které jsou alespoň částečně uvnitř). Pokud chcete, můžete změnit směrové chování Lasa na panelu Preference > Kreslení.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Laso můžete rychle vyvolat výchozí klávesovou zkratkou Shift + mezerník.Kopírování razítkem

Během sjednocování modifikačních kláves jednotlivých funkcí SketchUpu, představených v update 2021.1.2 byla na základě preferencí uživatelů u nástroje Posun ustálena varianta, kdy jeden stisk modifikační klávesy Ctrl na Windows nebo Option na MacOS znamená zkopírování vybraného objektu, zatímco dva stisky této klávesy přepnou nástroj do módu „razítkování“, tedy vytváření další a další kopie každým jednotlivým kliknutím myší. Toto je velmi užitečné pro rychlé rozkopírování rostlin, stromů, keřů, postav, apod. v případě krajinářských a urbanistických projektů.Nástroj Značka

Ve verzi 2022 si tento nový nástroj našel místo na panelu Značky (dříve hladiny). Současně se k němu z kontextového menu přestěhovala funkce Barva podle značky. Toto silné kombo nyní dovoluje rychle uspořádat objekty ve vašem modelu na zvolené značky. Kliknutím nástrojem Značka na objekt nebo předem vybrané objekty přímo v okně modelování jsou tyto rovnou zařazeny do zvolené (modře vysvícené značky). Vše je možné vizuálně kontrolovat díky přepnutí do zmíněného módu Barva podle značky.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)
V této souvislosti byly přidány nové příkazy, které výrazně urychlují hromadné výběry objektů ve SketchUpu. Volby Vybrat > Vše na stejné značce a Vybrat > Všechny instance byly umístěny do kontextového menu a po kliknutí na libovolný objekt umožňují např. najít a označit všechen nábytek na stejné Značce (hladině) nebo všechny keře stejného jména komponenty. Volba Vyberte vše označené v kontextovém menu na konkrétním řádku panelu Značky zase naráz vybere a označí všechny objekty v modelu na dané Značce.Kreslení od ruky

Nástroj Od ruky prošel ve verzi 2022 podstatnou aktualizací, díky které nyní umožňuje vytvářet mnohem hladší křivky. Tyto vylepšené křivky obsahují více segmentů s tím, že ihned po nakreslení křivky můžete segmentaci postupně snižovat/zvyšovat pomocí kláves Ctrl/Alt na Windows nebo Option/Command na Mac OS, přičemž SketchUp poskytuje průběžnou vizuální zpětnou vazbu s každou provedenou změnou.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Zásadní změnou je rovněž schopnost kreslit čáry od ruky i přes sousední plochy orientované v různých rovinách (viz. animace výše). V případě potřeby kreslit pouze ve vybrané rovině, je možné ještě před zahájením kreslení využít standardního nástroje pro uzamčení osy/roviny – oblíbené kurzorové klávesy.

A jeden horký tip na závěr: křivky od ruky se obzvláště pohodlně kreslí s použitím stylusu. 😊Zámek tečných oblouků

Pomocí nových přepínačů pro 2-bodový a 3-bodový oblouk nyní můžete rychle určit a uzamknout tečnost z existující hrany nebo oblouku. Vytvoření tečného oblouku v prostoru je nyní předvídatelnější a zabere méně času. Chcete-li zapnout tento zámek odvození, klepněte na klávesu Alt ve Windows nebo Command na Macu.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Vyhledávání scén

Pokud generujete výstupy architektonických vizualizací nebo stavební dokumentace, často pravděpodobně vytváříte mnoho různých scén, které popisují tyto někdy složité detaily. Výsledkem pak může být potřeba pomocí šipek vpravo nahoře dlouze horizontálně rolovat „nekonečným“ seznamem scén, což bylo otravné a časově náročné. Pomocí nového vyhledávacího filtru v podobě lupy, který se automaticky objeví v případě vytvoření dvou a více scén vlevo nahoře vedle první záložky Scény, můžete nyní buď rychle rolovat vertikálním seznamem nebo pomocí filtru rychle dohledat a rovnout přejít na požadovanou scénu. Easy - peasy!


(pro zvětšení klikněte na obrázek)LayOut 2022Tak jak LayOut považuje na nepostradatelného pomocníka pro vytváření 2D dokumentace stále větší množství uživatelů SketchUp Pro, stoupá tlak a potřeba vylepšovat a zdokonalovat tento modul minimálně stejným tempem jako samotný 3D modelář. Díky rozsáhlým aktualizacím Auto-textů nebo přidáním Najít & Nahradit vám LayOut pomůže pracovat s dokumenty rychleji a efektivněji než kdy předtím.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Přiblížit výběr

Jak stránky v LayOutu přidávají na detailech a složitosti, mohou se stát trochu těžkopádnými při používání funkcí rolování a zoomování. A právě pomocí nového příkazu Přiblížit výběr se můžete skokem přesunout na vybraný detail, čímž eliminujete pravděpodobnost, že zaznamenáte nějaké zpoždění při přibližování (a poté oddalování, když se přiblížíte příliš blízko díky pomalé odezvě). Tento příkaz je dostupný z kontextové nabídky na pravém tlačítku myši, roletového menu Pohled nebo jako přizpůsobitelná ikona na horním panelu nástrojů. K dispozici je také nová výchozí klávesová zkratka: Alt + Z pro Windows nebo Option + Z pro Mac OS.Popisky s auto-textem pro Výřezy

Kromě stávajících Popisek, které získávají atributy entit nebo komponent z Výřezu SketchUp modelu v LayOutu, představuje nová verze 2022 celkem 7 nových Tagů automatického textu, které lze vybrat a vytvořit z nabídky Auto-textu nebo z připravených šablon. Všechny tyto štítky lze uložit a použít z Alb (Scrapbooks) ideálně s průhlednými odkazovými čarami. To znamená, že můžete z Alba přetáhnout připravený symbol obsahující auto-text, stisknout klávesu Enter pro editaci symbolu a přetáhnout jeho odkazovou čáru na vybranou část výřezu. Informace spojená s daným výřezem se automaticky načte a zobrazí. Vypadá to trochu jako kouzlo! 😊(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Mezi velmi užitečné nově zařazené auto-texty patří např. Jméno scény přepírané ze SketchUpu. Vzhledem k tomu, že mnoho názvů výkresů by mohlo být až příliš dlouhých pro pojmenování scén SketchUpu, přijde vhod právě Popis scény. Se Scénami je úzce spojené Měřítko pohledu použitého na list papíru (např. 1mm = 1m) nebo Poměr (1:50), které si auto-text umí automaticky vytáhnout ze zvoleného měřítka výřezu SketchUpu (samozřejmě u paralelních pohledů).

Další přidané auto-texty zahrnuje dvojice Tagů Jméno řezu a Symbol řezu, které si nyní LayOut umí opět automaticky převzít z informací zadaných dříve v modelu SketchUpu. Posledním zajímavým auto-textem je Tag Souřadnice, který muže nabývat hodnot x, y, nebo z, kdy výstupní hodnoty odpovídají zadaným jednotkám modelu SketchUpu a odpovídají aktuální pozici osového kříže ve scéně výřezu. Toto je využitelné např. u řezů pro kótování (odečítání výšek). Hodnoty souřadnic lze vytáhnout z bodu na hraně nebo ploše.Auto-texty pro správu stránek

K existujícímu Tagu pro automatické číslování stránek Číslo listu nyní přibyl Tag Počet stránek. Po tomto tagu se dlouhodobě volalo, protože většina z nás je na něj zvyklá z různých textových a tabulkových editorů. Nyní je tedy stačí založit z nabídky auto-textů, do razítka výkresu zadat „Stránka: <PageNumber> z <PageCount>“ a je to. Přidávání stránek, mazání stránek nebo změna jejich pořadí, LayOut se automaticky postará o to, aby se průběžně vždy vše správně zobrazovalo.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Auto-text Sekvence

Další dlouhotrvající požadavek na funkci Tagu, který při duplikování automaticky zvyšuje svoji hodnotu. Tyto Tagy se používají k rychlému anotování výkresů a obrázků, vytváření číslovaných názvů objektů, výplní otvorů, legend a mnoha dalších případů použití, které dříve vyžadovaly ruční úpravy textu mezi jednotlivými kopiemi.

Pokud odstraníte nějaký symbol obsahující sekvenční Tag, můžete tzv. „zalepit“ vzniklou díru pomocí jednoduchého příkazu Přečíslovat sekvenci v celém dokumentu.

Tip: Abychom vám pomohli začít se všemi novými funkcemi automatického textu, najdete v LayOutu 2022 dvě nové stránky v každém z Alb začínajících na TB (Title Block).


Najít a nahradit text

Existuje několik způsobů, jak rychle vytvořit a zkopírovat text na více stránkách v dokumentu LayOut. Doposud však byla úprava textu na stránce nebo v celém dokumentu tak trochu bolestná. Díky funkci Najít a nahradit v LayOutu 2022 může být nyní provádění změn ve vybraném textovém poli, na konkrétní stránce nebo v celém dokumentu mnohem mnohem rychlejší.

Nástroj dokáže nalézt hledaný textový řetězec i uvnitř skupin a podskupin. Funkci Najít a nahradit lze aktivovat pomocí zkratky Ctrl + F ve Windows nebo Command + F na Mac OS.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)Další zaznamenáníhodná vylepšení
Nativní podpora M1 pro SketchUp na Macu

SketchUp 2022 je nyní plně kompatibilní s procesory M1. Tato podpora umožňuje, aby SketchUp Pro běžel „nativně“ na zařízeních Mac OS s hardwarovou platformou M1 představenou v roce 2020 společností Apple. SketchUp Pro 2022 nadále podporuje instalaci a fungování SketchUpu na zařízeních Mac, která obsahují procesory Intel. Nový univerzální instalátor prověří, jaká čipová sada pohání váš Mac a nakopíruje do zařízení ty správné soubory pro maximální využití výkonu a podporu hardware pro práci ve SketchUpu.Vylepšení práce s rovinami řezů

Pokud nastane situace, že potřebujete v modelu použít roviny řezu, je téměř jisté, že neskončíte jen u jedné nebo dvou. 😊 Jak roste počet řezů, viditelnost řezových rovin se vzájemně vylučuje s potřebami výběrů, uchopování nebo obarvování. V této aktualizaci jsme změnili logiku vybírání tak, že i když jsou roviny řezů viditelné, entity, které zakrývají lze stále pohodlně vybrat a pracovat s nimi. Práce je tak výrazně snazší. Stále však můžete vybrat řezovou rovinu kliknutím na její okraj nebo symbol umístěný v každém rohu.Řešení pro „oříznuté“ zobrazení modelu

Tzv. oříznuté zobrazení modelu je dlouhodobý problém, který dovede občas pěkně potrápit a tomuto tématu jsme věnovali v našich tipech pro práci ve SketchUpu jeden samostaný článek: Mizející model ve SketchUpu.

K „oříznutí“ dochází, když uživatelé přejdou do takového zobrazení pohledu na model, kde kamera nemůže správně interpretovat geometrii modelu. Výsledkem je „oříznutá“ geometrie, která se nevhodně zobrazuje.
V této verzi byly provedeny změny, které by měly zlepšit některé ze situací, ve kterých se uživatelé s ořezáváním setkávají. Týká se to zejména těchto situací:

•   Přepnutí do paralelní projekce pohledu kamery. Při přepínání do tohoto režimu kamery bylo velmi běžné, že pohled na model byl (někdy extrémně) ořezán. SketchUp 2022 nyní tento problém řeší!

•  Ořezání v perspektivním zobrazení u modelů velkého rozsahu. Když je rozloha modelu obrovská, přiblížení na malou část modelu stále způsobí oříznutí. Ale nyní, když v nastavení povolíte Skrýt zbytek modelu, SketchUp přepočítá pohled tak, aby geometrii zobrazoval správně.

Obou těchto scénářích můžete nyní úplně vyřešit nebo podstatně zmírnit ořezávání pomocí skupin a komponent spolu s příkazem Skrýt zbytek modelu, který najdete v menu horním roletovém menu Pohled > Editace Komponent nebo můžete tuto volbu zapnout trvale zatržítkem Skrýt na panelu Preference v části Komponenty.Vylepšený nástroj Měření

Ikona svinovacího metru nám, pokud je nástroj aktivní, poskytuje informace o délce, ploše nebo souřadnicích. Ve verzi SketchUp 2022, když kliknutím provedete měření, Pole hodnot podrží tuto informaci, i když pohnete kurzorem. (Dříve pohyb kurzoru vymazal hodnotu).

Dalším vylepšením jsou pomocné přímky, které si nyní drží svoji barvu i sílu zobrazení, ať už byly vytvořeny volně nebo uvnitř nějaké skupiny nebo komponenty. Konstrukční přímky jsou tedy nyní mnohem lépe viditelné a uchopitelné na jakékoli úrovni v rámci hierarchie modelu nezávisle na tom, kde byly vytvořeny.

A poslední užitečná maličkost je, že pokud si pomocné přímky skryjete, použití metru a vytvoření první nové konstrukční čáry opět přepne ostatní již existující přímky na viditelné. Určitě se Vám také stalo, že jste na vypnuté přímky zapomněli a zbytečně opakovali vytváření nových čar přes sebe, než jste si to uvědomili 😊.Inteligentní omezení velikosti pro 2D exporty

V předchozích verzích SketchUp omezoval maximální velikost exportu 2D obrázku na 9999 pixelů (šířka nebo výška). Toto omezení mělo zabránit zamrznutí programu, pokud by lidé požádali svůj systém o více paměti, než by bylo k dispozici. Přestože se dostupná systémová paměť na různých zařízeních uživatelů liší, upravili jsme nyní 2D exporty tak, aby byly méně omezující a lépe reagovaly na pracovní paměť daného zařízení.Rychlejší generování geometrie

Pokud patříte mezi uživatele, kteří generují velké množství geometrie (více než 1000 entit) např. pomocí některých rozšiřujících pluginů, všimnete si mnohem rychlejšího zpracování. Ptáte se o kolik rychlejší?

Tak například pomocí stávajícího kódu importéru *.obj souboru věže s cca 22 000 plochami (viz. obrázek níže) trval import modelu 389 sekund, tedy asi 6,5 minuty. S novým rozhraním Entities Builder API se stejná věž importuje za méně než 9 sekund! A to už se myslím vyplatí...(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Rozbíjejte rychleji

Když ve SketchUpu necháte rozložit nějaký opravdu velký objekt o desítkách tisíc polygonů (u menších si toho ani nevšimnete), můžete často zaznamenat znatelné zpoždění. Podobně jako v předchozím případě u rozhraní API i u operace Rozbít (skupinu, komponentu) si ve verzi 2022.0 můžete všimnout výrazného zlepšení. U velkých modelů očekáváme, že uživatelé zaznamenají v průměru 2 až 3 násobné zrychlení rozbití.Rychlejší kontrola modelu

A rychlost do třetice. Služba Automaticky opravovat problémy ve SketchUpu si s velmi malou geometrií (velikost polygonů) neporadila někdy dobře. V některých případech, pokud byla povolena kontrola platnosti modelu, mohly být plochy odstraněny. V této aktualizaci jsme zlepšili jak přesnost, tak výkon kontroly platnosti, takže se malé plochy neodstraňují a celý proces probíhá výrazně rychleji (cca 1,5 až 5 násobné zlepšení u téměř stovky modelů, které byly použity pro testování).

Aktualizace hardwarových a softwarových požadavků
Pro verzi SketchUp Pro 2022 jsou podporovány následující operační systémy:

Windows: 64-bitové verze Windows 11 a Windows 10.
Mac OS: 64-bitové verze Mac OS 12+ (Monterey), Mac OS 11+ (Big Sur) a Mac OS 10.15+ (Catalina).

Pro přístup k webovým službám jako jsou 3D Warehouse, Extension Warehouse, SketchUpu pro web, PreDesign, Přidat Geo-umístění a podobně, budete přesměrováni do externího prohlížeče, abyste dokončili proces přihlášení nebo si účet Trimble ID zdarma vytvořili.

Také pro přístup do účtu ročního či viceletého předplatného nebo spuštění 30-denní trial verze SketchUp 2022 je třeba se přihlásit pomocí Trimble ID. Klasická (trvalá) licence SketchUp Pro nebo školní multilicence typu Network přihlášení nevyžaduje, pro přístup k výše uvedeným webovým službám mimo program SketchUp je však přihlášení rovněž potřeba.

Změnou proti předchozí verzi SketchUp je ukončení podpory Mac OS 10.14 (Mojave). Naopak přidána byla podpora pro Mac OS 12.0 (Monterey). SketchUp 2022 byl navíc zkompilován pro nativní kompatibilitu s procesory Apple M1.

Pokud je Váš operační systém starší než ty, které jsou jako podporované výše uvedeny, je třeba pro spuštění a správné fungování SketchUpu 2022 provést jeho aktualizaci.

Podrobnější informace o systémových požadavcích pro SketchUp Pro 2022 naleznete na samostatné stránce věnované doporučeným a minimálním systémovým požadavkům.

Kompatibilitu Vašeho počítače pro instalaci SketchUp 2022 si můžete nezávisle otestovat pomocí bezplatné aplikace SketchUp 2022 Checkup, která je volně ke stažení rovněž na této stránce.
Novinky v předchozích verzích SketchUp:

Co je nového ve SketchUp PRO 2021.1 update CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2021 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2020.2 update CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2020.1 update CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2020 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2019.2 update CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2019 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2018 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2017 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2016 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2015 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2014 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2013 CZ


Pokud jste vydrželi číst až sem, tak už víte, že přibylo hodně věcí, které stojí za to v nové verzi prozkoumat.
A nejlepší ze všeho je všechny ty vylepšené nástroje SketchUpu, včetně výkresového modulu LayOut, vyzkoušet přímo v 30-denní trial verzi, kterou najdete v sekci v sekci

Ke stažení

zdarma.

Máte zájem si

Pořídit licenci SketchUp Pro

nebo máte nějaké otázky?

Kontaktujte nás!Rádi se podělíme o naše zkušenosti a navrhneme optimální řešení dle Vašich konkrétních potřeb a očekávání.              
Uživatelská sekce
Školení & podpora
Tipy & Triky
Novinky
Ke stažení
Poptávka
Kontakty
Mapa webu
Ochrana údajů