ArCon CADsys DataCAD SketchUp

  

...Váš partner pro dodávky
CAD systémů pro 3D návrhy,
modely, projekty a vizualizace

Artlantis CADsys DataCAD SketchUp 3D

3D SketchUp ArCon V-Ray DataCAD

CADsys ArCon Renderin Artlantis 3D

ke stažení | tipy & triky | školení & podpora | služby | poptávka | kontakt

CAD systémy:SketchUp
plugin Render[in]
plugin V-Ray
další pluginy
Artlantis
ArCon
DataCADNajdete nás také
na Facebooku!

Novinky SketchUp 2020.2 updatePo představení nové verze SketchUp 2020 v lednu letošního roku a jeho dubnového „přebroušení“ v podobě update 2020.1 jsme rádi, že můžeme oznámit novou srpnovou aktualizaci.

Obsah novinek v update 2020.2 jsme zúžili na několik vylepšení vycházejících z dlouhodobých požadavků na základě zpětné vazby uživatelů SketchUp. Některé změny jsou dostatečně přímočaré a na první pohled srozumitelné – např. spojení více hran do jedné (Weld), zatímco jiné jsou nové nebo upravené koncepty a principy, které je lépe prozkoumat a vyzkoušet si přímo v programu SketchUp a LayOut.
Pojďme se na ně podívat blíže.


Nové modifikace odkazového systému pro nástroj Čára (Line)S odkazovým systémem se ve SketchUpu setkáváte prakticky při každé operaci. Inteligentní kurzor reaguje na své nejbližší okolí a změnou barvy nebo tvaru kurzoru „nabízí“ vhodné možnosti. Jedním z nejvýznamnějších pomocníků je možnost se automaticky „přichytit“ nebo dokonce si „vynutit uzamčení“ pohybu v červené, zelené nebo modré ose.

Primární účel tohoto lineárního odkazového systému je POMÁHAT a díky němu se SketchUp tak snadno ovládá, ale mohou nastat situace, kdy může v precizní práci i trochu BRÁNIT. Zaslechli jsme například, že pokud pracujete s velmi malými rozměry nebo třeba obkreslujete obrázek jako podklad, mohlo by být užitečné tento automatický odkazový systém uživatelsky ovlivňovat.

(pro zvetšení klikněte na obrázek)Jako první krok v tomto směru je nástroj Čára (Line), nyní obsahující modifikační klávesu (ALT) na Windows a (CMD) na MacOS pro přepínání lineárního odkazového systému ve 3 možných alternativách: vše zapnuto - vše vypnuto - jen kolmé / rovnoběžné.

Nyní můžete kreslit hrany, aniž byste byli systémem „přitahováni“ k některé z os. Můžete vypnout vše nebo nechat zapnuté pouze rovnoběžné a kolmé odkazování. Samozřejmě nadále můžete pomocí kláves se šipkami „uzamknout“ konkrétní směr, rovnoběžný s červenou, zelenou nebo modrou osou.


Sloučení (svaření) více hran do jednéV dubnové aktualizaci jsme do API SketchUpu implementovali vhodnou funkci pro zrychlení rozšíření potřebného pro provádění „svařovacích“ operací. A nyní jsme přidali do nativních nástrojů SketchUpu možnost spojení/sloučení vybraných hran. To znamená, že od update 2020.2 můžete spojovat hrany a oblouky do jediné křivky bez nutnosti instalace externích doplňků (pluginů).

Pokud jste zatím nepoužili tento doplněk, doporučujeme začít „svařovat“ hrany pro jakoukoli plochu, z které chcete pomocí nástroje Tah/Tlak (Push/Pull) získat vyhlazený tvar. Použití je velmi jednoduché – vyberte hrany, které chcete spojit do jedné, klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Spojit hrany (Weld edges).

(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Nové možnosti ovládání stylů čar v LayOutuBěhem let vývoje SketchUpu jsme se mohli poměrně dost dozvědět o tom, jak uživatelé sestavují jednotlivé výřezy (pohledy) ze SketchUpu pro vytváření co nejdokonalejších výkresů v LayOutu.
A nejdůležitější věc? „Bylo by skvělé, kdybychom nemuseli příliš upravovat výřezy ze SketchUpu, aby finální výkresy v LayOutu vypadaly tak, jak chceme...“

(pro zvetšení klikněte na obrázek)Ať už potřebujete nastavovat styly čar pro architektonické výkresy, výrobní výkresy nebo detaily, s potěšením oznamujeme, že v LayOutu 2020.2 můžete významně ovládat styl čáry podle Značky (hladiny) ze SketchUpu! Vytvoření např. půdorysu s různými tloušťkami čar znamenalo před touto aktualizací skrýt spoustu geometrie, vytvářet různé scény a skládat výřezy v LayOutu. Nyní je možné pro jednotlivý výřez (viewport) libovolně a nezávisle upravit tloušťku čáry, barvu čáry, typ čáry (čárkovaná, čerchovaná,…) a měřítko čáry přiřazením dle Značky (Tags) SketchUpu. Toto je opravdu velká věc v malém update SketchUp!


Plynulejší práce s většími dokumenty LayOutDobré dokumenty LayOut dělá správné uspořádání výřezů, obrázků, vektorové grafiky a popisků. Jak se stránky stávají složitější a dokumentace objemnější, operace s výběry se může zpomalit. Abychom tyto větší soubory zrychlili, provedli jsme změnu v tom, jak nyní funguje operace přesouvání, kopírování a zvětšení.

Nyní když manipulujete s výběrem zobrazuje LayOut pouze obrysy okna namísto vykreslování jeho obsahu v reálném čase. Teprve když dokončíte operaci přesunu, kopírování nebo změny měřítka, LayOut obsah aktualizuje. Jedná se o drobnou změnu, ale přináší to nový pohodlnější pocit a trochu větší efektivitu práce v LayOutu.

(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Letecké snímky ve vysokém rozlišeníDrobná novinka na závěr, pokud jste to zmeškali. V minulém týdnu uzavřela společnost Trimble partnerství se společností Nearmap pro přístup k leteckým snímkům ve vysokém rozlišení přímo z programu SketchUp volbou Přidat umístění (Add Location). Vedle stávajícího poskytovatele Digital Globe tedy SketchUp nyní umí načíst data z dalšího, kvalitativně lepšího zdroje. Vysoké rozlišení mapových podkladů je zatím dostupné zejména v okolí velkých měst na území Spojených států amerických, dále Kanady, Austrálie či Nového Zélandu.
V případe Nearmap se jedná o placenou službu, snímky zde nejsou nikdy starší než 12 měsíců. Podklady Digital Globe jsou dostupné zdarma. Podrobnější informace najdete v angličtině zde.

(pro zvetšení klikněte na obrázek)A ještě poznámka k instalaci. Instalátor SketchUp 2020.2 detekuje předchozí verzi SU2020.x, zachová takovém případě veškeré uživatelské nastavení a automaticky nainstaluje i stejnou jazykovou verzi, jaká byla zvolena pro předchozí instalaci SketchUp 2020 (např. čeština). Tedy pokud se nejedná o novou instalaci ale update, instalační průvodce nezobrazí tlačítko změnit jazyk.
V případě potřeby instalace SketchUpu v jiném jazyce nejde o update v pravém slova smyslu a je třeba odinstalovat stávající verzi a provést instalaci SketchUp 2020.2 jako novou instalaci. Podpora kompatibility operačních systémů a systémových požadavků na práci v programu zůstává nezměněna.
Stáhněte si novou verzi a prozkoumejte tyto nové možnosti a funkce. Případně nám dejte vědět, jak ovlivňují Vaše pracovní postupy. Pochopení práce, kterou děláte, nám umožňuje neustále vylepšovat SketchUp.
Nové funkce verze SketchUp 2020.2 jsou zdarma dostupné všem uživatelům jak klasické licence Sketchup Pro s platným aktualizačním servisem, tak uživatelům licencí formou předplatného (pronájmu).
Aktualizujte svůj SketchUp ještě dnes a začněte využívat nová vylepšení!


Pokud momentálně nepatříte mezi šťastné majitele platného aktualizačního servisu ani předplatného, stačí nás kontaktovat, příp. zanechat zprávu, ozveme se a pomůžeme s nalezením řešení na míru Vašim potřebám.


> zpět na novinky SketchUp 2020
Uživatelská sekce
Školení & podpora
Tipy & Triky
Novinky
Ke stažení
Poptávka
Kontakty
Mapa webu
Ochrana údajů