ArCon CADsys DataCAD SketchUp

  

...Váš partner pro dodávky
CAD systémů pro 3D návrhy,
modely, projekty a vizualizace

Artlantis CADsys DataCAD SketchUp 3D

3D SketchUp ArCon V-Ray DataCAD

CADsys ArCon Renderin Artlantis 3D

ke stažení | tipy & triky | školení & podpora | služby | poptávka | kontakt

CAD systémy:SketchUp
plugin Render[in]
plugin V-Ray
další pluginy
Artlantis
ArCon
DataCADNajdete nás také
na Facebooku!

Novinky SketchUp 2020V průběhu roku 2019 strávili vývojáři spoustu času tím, aby se dozvěděli více o tom co si VY, uživatelé, přejete, aby SketchUp uměl lépe. Sluší se poděkovat za podněty a názory! Pomohly nám zjistit, co potřebujete pro zrychlení nebo zjednodušení Vašich každodenních pracovních činností a postupů.


Nepřehlédněte rovněž vylepšení SketchUp

2020.1 update

a

2020.2 update!SketchUp Pro 2020 - 3D prostor pro Vaši kreativituLetos jsme se zaměřili na strukturu a organizaci Vašich dat v projektu, stejně tak na chování modelu během Vaší práce. S cílem zajistit, aby SketchUp byl i do budoucna intuitivnějším a snadněji použitelným softwarem, který podpoří Vaše schopnosti produkovat další ohromující projekty a návrhy.Outliner

Hned první organizační změna se týká panelu Outliner (stromové okno objektů ve SketchUpu). Pro udržení pořádku ve Vašich mnohdy opravdu VELKÝCH projektech již nemusíte vytvářet velké množství hladin. Přesněji řečeno, nemusíte se spoléhat pouze na ně. Svůj model můžete řídit přímo v panelu Outliner. Pomocí intuitivní ikony oka (otevřené/zavřené = viditelná/skrytá geometrie) můžete přepínat stav jednotlivých objektů v projektu, ať už jsou to hlavní konstrukční části modelu nebo jednotlivé kusy nábytku. Řídit a organizovat takto můžete všechny své skupiny, komponenty i řezové roviny.


(pro zvetšení klikněte na obrázek)

Chytré úchopové body a automatické zprůhlednění

Popadněte pohovku a umístěte ji do rohu! Jen to vyzkoušejte a dál nemusíme nic víc vysvětlovat. 😊

Na vybrané (označené) skupině nebo komponentě se nyní automaticky zobrazují úchopové body v rozích ohraničujícího hranolu (boxu), což umožňuje rychlé a přesné umístění. Pokud by se Vám hodilo uchopit objekt raději za středový bod na hraně nebo za střed některé z šesti stran ohraničujícího boxu anebo za absolutní střed objektu (jeho těžiště), stiskněte šipku dolů na klávesnici. Opakovaným stiskem šipky můžete přepínat tyto 4 dostupné módy a vybrat si optimální bod uchopení.

Aktualizace: od update SketchUp 2020.1 byla modifikační klávesa pro přepínání úchopových bodů změněna z šipky dolů na klávesu Alt pro Windows OS a Command pro Mac OS.


(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Poznámka: stávající možnosti uchopit objekt za libovolný „skutečný“ koncový nebo středový bod hrany objektu zůstává nadále k dispozici.


A to není všechno! Když uchopíte bod na objektu a začnete jej přesouvat, objekt se stane automaticky průhledným, jakmile něco ve Vašem modelu zasáhne do objektu se kterým pohybujete. Toto funguje jak s nástrojem Posun, tak Otáčení (Rotace). Luxusní, co říkáte?

Doslova to změní Vaše dosavadní pracovní návyky! Nevěříte? Jakmile začněte umisťovat objekty na těžko přístupná místa, přesvědčíte se na vlastní oči jakou magií vládne nový SketchUp 2020! 😊Lepší kontrola skrývání objektů

V rozbalovací nabídce horního roletového menu Pohled (View) si můžete všimnout, že jsme oddělili skryté objekty od skryté geometrie. A jak toto změní Vaše pracovní postupy? Poskytne Vám to možnost lépe spravovat skrytou geometrii a skryté objekty nezávisle na sobě pro ještě snadnější modelování. Řekněme například, že chcete upravit skryté hrany v exteriéru na vyhlazeném povrchu terénu, ale přesto chcete mít možnost skrýt objekty, které jsou v blízkosti (jako jsou stromy, keře nebo budova) ...ano teď už toto můžete udělat!!


(pro zvetšení klikněte na obrázek)

Aktualizace terminologie ve slovníku SketchUp

Po mnoha rozhovorech a diskuzích jsme se rozhodli aktualizovat některé z našich zažitých konvencí v názvosloví. Tím se samozřejmě nezmění žádné dosavadní pracovní postupy, ale myslíme si, že to má určitou logiku a důvody pro změnu přece jen spíše převládají. Tedy...

Slovem „Objekty“ teď souhrnně pojmenováváme všechny skupiny, komponenty, dynamické komponenty a řezové roviny. To znamená, že už nemusíme uvádět „skupiny (lomítko) komponenty (lomítko), atd“.

A Hladiny jsou nyní označovány jako „Značky“ (Tagy). Slovo „Hladina“ se stala pro nové možnosti organizační struktury poněkud neintuitivní a spousta nových uživatelů SketchUpu se zkušenostmi např. s Photoshopem (a LayOutem!) bývala trochu zmatená z toho, proč tomu říkáme hladiny, když to evokuje spíše 2D vrstvení nad sebe (jako stohování pauzáků). Navíc mít dvoje Hladiny v LayOutu by bylo ještě více matoucí.
LayOut 2020 – svéprávnější správce 2D dokumentaceHlavním motem je převzetí větší kontroly nad dokumentací v samotném Layoutu. Vždyť od toho LayOut nakonec je, ne? Ve verzi 2020 jsme se zaměřili na vylepšení interakce mezi systémy SketchUp a LayOut tak, abyste neplýtvali časem a energií. V praxi to znamená, že k tomu, aby Vaše výkresy vypadaly dokonale, je nyní zapotřebí mnohem méně často „skákání“ do SketchUpu pro aktualizace scén a zase zpátky. Nyní máte více možností úprav přímo v LayOutu.Více možností úpravy Výřezů

LayOut nyní mnohem více rozumí Vašemu modelu SketchUpu. To znamená, že můžete bez problémů změnit např. styl nebo úhel kamery přímo v LayOutu, aniž byste omylem ztratili změny (a to je výhra!)


(pro zvetšení klikněte na obrázek)

Jak ale zjistím v čem se liší náhled výřezu LayOutu oproti scéně z modelu SketchUp, ptáte se? Když provedete změny v LayOutu, jednotlivé části panelu nabídek budou tmavě šedé a tím Vás upozorní, že jste v dané části Výřez, Kamera, Efekty, Styl, atd. provedli přepsání. Ale nedělejte si starosti, pokud jste v LayOut provedli nějaké nežádoucí změny, neznamená to, že jste si zabouchli dveře navždy. V případě potřeby můžete kdykoliv znovu synchronizovat výřezy do původního stavu dle modelu SketchUpu.Vylepšené možnosti přizpůsobení

Posuňme naše dokumenty LayOutu do další dimenze s různými modely a pohledy. Pokud máte jeden model SketchUp, který existuje v několika výřezech, můžete nyní znovu propojit pouze jeden z těchto výřezů s jiným modelem SketchUpu. Dříve byste museli tento výřez odstranit, vložit nový SKP model a resetovat všechna nastavená měřítka a velikosti výřezu. Nyní je to efektivnější, ne?(pro zvetšení klikněte na obrázek)

A to ještě není vše! Máte možnost zobrazit nebo skrýt další geometrii přepínáním viditelnosti Značek (dříve Hladin) a to přímo ve Vašem dokumentu LayOut. Co to znamená pro Váš pracovní postup? Že není třeba vytvářet speciální scény určené pouze pro LayOut, což ušetří další čas při přecházení tam a zpět mezi dokumentem LayOut a modelem SketchUp.
Instalace - All in One

SketchUp 2020 nyní využívá odlišnou technologii instalátoru pro SketchUp, LayOut a Style Builder. Tato technologie byla následně použita i pro intalaci Vieweru či testovací aplikaci CheckUp.

Na našich stánkách najdete Ke stažení verzi, která vedle defaultní angličtiny obsahuje i další podporované jazyky. Vedle přednastavené České verze můžete volbou Změnit nainstalovat SketchUp např. Německy, Francouzky, Rusky, Polsky, …a dalších asi 10 vybraných jazyků. Angličtina bude nainstalována vždy.

Opětovné spuštění instalačního programu umožní přidat nebo odebrat jednotlivé jazyky.

 
Upozornění: pro spuštění SketchUp v konkrétní jazykové mutaci je třeba mít v operačním systému (Windows i MacOS) nastavenou odpovídající Oblast, případně Jazyk. Tzn. pokud je jako oblast nastavena čeština, spustí se SketchUp automaticky v češtině.Další drobná užitečná vylepšení

- Na panelu Informace o modelu přibyly možnosti nastavit různou přesnost (počet desetinných míst) pro různé veličiny, např. Délky v milimetrech na 0 desetinných míst, Plochy v metrech čtverečních na 2 desetinná místa a Objemy v metrech krychlových s přesností na 3 desetinná místa.

- Byly doplněny další používané jednotky jako například Yardy a v objemových veličinách Galony a Litry.

- Položky nabídky výstupního formátu animace byly sloučeny do jednoho dialogu. Byla odebrána podpora pro export ve formátech souborů *.avi, *.webm a *.ogv. Podporovaným formátem video souboru je *.mp4 (kodek H.264). Pro vytvoření bezeztrátové animace, je možné exportovat soubory *.png a pomocí dostupných nástrojů třetích stran sestavit z obrázků video.

 


- Další porce vylepšení se týkají zvýšení výkonu a stability, např. při otvírání dialogových oken nebo při práci současně s otevřenými okny. Další úpravy a aktualizace byly provedeny v možnostech importů a exportů do různých formátů.
Aktualizace hardwarových a softwarových požadavků
Pro verzi SketchUp 2020 jsou podporovány následující operační systémy:
Windows: 64-bitové verze Windows 10, Windows 8+ a Windows 7+
Mac OS: 64-bitové verze Mac OS 10.15+ (Catalina), Mac OS 10.14+ (Mojave) a Mac OS 10.13+ (High Sierra).

Pro přístup k webovým službám jako jsou 3D Warehouse, Extension Warehouse, Přidání Geoumístění a podobně, budete přesměrováni do externího prohlížeče, abyste dokončili proces přihlášení nebo si účet Trimble ID zdarma vytvořili.

Také pro přístup do účtu ročního předplatného nebo spuštění 30-denní trial verze SketchUp 2020 je třeba se přihlásit pomocí Trimble ID. Trvalá licence SketchUp Pro 2020 (Classic) přihlášení nevyžaduje, pro přístup k webovým stužbám mimo program SketchUp je však přihlášení rovněž potřeba.

Změnou proti předchozí verzi je ukončení podpory Mac OS 10.12 (Sierra). Pokud je Váš operační systém starší než ty, které jsou výše uvedeny, je třeba pro spuštění SketchUpu 2020 provést aktualizaci operačního systému.

Podrobnější informace o systémových požadavcích pro Sketchup 2020 naleznete na samostatné stránce věnované doporučeným a minimálním systémovým požadavkům.

Kompatibilitu Vašeho počítače pro instalaci SketchUp 2020 si můžete nezávisle otestovat pomocí bezplatné aplikace SketchUp 2020 CheckUp, která je volně ke stažení rovněž na této stránce.


Nepřehlédněte také vylepšení SketchUp

2020.1 update

a

2020.2 update!
Novinky v následujících verzích SketchUp:
Co je nového ve SketchUp PRO 2022 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2021 CZ

Novinky v předchozích verzích SketchUp:
Co je nového ve SketchUp PRO 2019 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2018 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2017 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2016 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2015 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2014 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2013 CZ


Pokud jste vydrželi číst až sem, tak už víte, že přibylo hodně věcí, které stojí za to prozkoumat.
A nejlepší ze všeho je všechny ty vylepšené nástroje SketchUpu, včetně výkresového modulu LayOut, vyzkoušet přímo v 30-denní trial verzi, kterou najdete v sekci v sekci

Ke stažení

.

Máte zájem si

Pořídit licenci SketchUp Pro

nebo máte nějaké otázky?

Kontaktujte nás!Rádi se podělíme o naše zkušenosti a navrhneme optimální řešení dle Vašich konkrétních potřeb a očekávání.              
Uživatelská sekce
Školení & podpora
Tipy & Triky
Novinky
Ke stažení
Poptávka
Kontakty
Mapa webu
Ochrana údajů