ArCon CADsys DataCAD SketchUp

  

...Váš partner pro dodávky
CAD systémů pro 3D návrhy,
modely, projekty a vizualizace

Artlantis CADsys DataCAD SketchUp 3D

3D SketchUp ArCon V-Ray DataCAD

CADsys ArCon Renderin Artlantis 3D

ke stažení | tipy & triky | školení & podpora | služby | poptávka | kontakt

CAD systémy:SketchUp
plugin Render[in]
plugin V-Ray
další pluginy
Artlantis
ArCon
DataCADNajdete nás také
na Facebooku!

Novinky SketchUp 2021
Touto novou verzí SketchUp završuje (zaokrouhluje) dvacátý oblet kolem slunce. Ano, už je to 20 let co první SketchUp spatřil světlo světa. Verze 2021 přichází s několika novými funkcemi, vylepšeními a důležitými změnami. Jako vždy se těšíme na Vaši zpětnou vazbu a novou desetiletku dalšího zdokonalování nejen samotného 3D modeláře SketchUp, ale celého ekosystému.


Nepřehlédněte rovněž vylepšení SketchUp

2021.1 update(pro zvětšení klikněte na obrázek)Jsou novinky, kterých si nelze nevšimnout a „praští“ Vás do očí na první pohled a pak jsou vylepšení, které jsou schované tzv. pod kapotou, týkají např. jádra systému a kromě toho, že „něco“ funguje líp, nejsou nikde vidět.Nové logo SketchUp a sada ikon aplikací

Červené logo SketchUp nám dobře sloužilo od roku 2012. (Mimochodem, pamatujete si logo, které bylo používáno před tím?). Posouváme se vpřed a tentokrát se to dotklo i hlavních ikon aplikací SketchUp, LayOut, 3D Warehouse, Extension Warehouse a Style Builder, stejně jako několika upravených ikon na panelech nástrojů v prostředí programu. Hlavním záměrem bylo to, aby nový styl a barvy více sladily programovou rodinu SketchUp s širším portfoliem produktů firmy Trimble.

Je přirozené, že se nové logo bude někomu ihned zamlouvat a jinému může nějakou dobu trvat, než je přijme za své. Ale změna je život!
Mnozí z uživatelů navíc poukazovali na to, že staré logo bylo vytvořeno ve 2D a logo pro 3D modelovací software by mělo více reprezentovat 3D prostor.
Zní to logicky, ne?

Nejenže nové logo je nyní opravdu 3D, ale jeho vymodelování může být docela zábavné!

Schválně, tipněte si, které z nástrojů SketchUpu byly pro vytvoření nového loga použity.


 

(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Seznamte se s Živými komponentami

Živé komponenty jsou novým druhem parametricky konfigurovatelného objektu pro SketchUp. Pokud máte SketchUp 2021 a jste připojení k internetu, můžete si snadno nakonfigurovat vybranou komponentu přesně pro potřeby Vašeho projektu.

Živé komponenty jsou k dispozici ke stažení ve 3D Warehouse a máte zde dvě možnosti. První je konfigurovat komponentu přímo na místě. Když upravujete objekt pomocí posuvníků, interaktivních polí s barvami a různých rozbalovacích nabídek, uvidíte průběžnou aktualizaci živé komponenty v reálném čase. V náhledu můžete k prozkoumání objektu použít nástroje známé ze SketchUpu jako je Orbit nebo Zoom. Po dokončení konfigurace jednoduše stáhnete model do svého projektu.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Druhou možností je konfigurace živé komponenty ve SketchUpu ve Vašem počítači jednoduše buď dvojklikem na komponentu nebo použitím pravého tlačítka myši a výběrem z kontextové nabídky -> Konfigurovat živou komponentu.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Společně s verzí SketchUp 2021 představujeme SketchUp Labs. Tato laboratoř umožňuje "ladit" ještě ne zcela „vypilované“ živé komponenty v běžném provozu. Smyslem je uvolnění takových komponent (které jsou ale již dnes stabilní a využitelné pro práci) dříve, než by to bylo jinak možné a současně začlenění zpětných reakcí uživatelů jako součást procesu vývoje.

Živé komponenty najdete jednoduše pomocí filtru v levém poli pokročilého vyhledávání (Advanced) v okně 3D Warehouse nebo použijte tento odkaz.Vylepšení správy Značek ve SketchUpu

Stejně jako byste do svého nového stojánku neukládali kořenky bez jejich předchozího precizního popsání (označení), nechcete se ani na svém projektu pustit do práce bez jasné a organizované struktury Vašeho modelu.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Správa dlouhých seznamů Značek (dříve Hladin / Layers) může být poněkud těžkopádná, zejména u složitých modelů. Chcete-li tuto zátěž trochu odlehčit, začnete v nejnovější verzi SketchUp 2021 své Značky organizovat a třídit do Složek značek.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)
A jak to v praxi provést? Je to velmi jednoduché. Buď vyberte několik Značek ve Vašem modelu a kliknutím na tlačítko Přidat složku značek je rovnou seskupíte. Nebo klikněte na tlačítko Přidat složku značek a pojmenujte ji. Poté vyberte více Značek a přetáhněte je metodou drag & drop do Složky značek.

Složky značek je navíc možné řadit a strukturovat do podsložek. Tímto způsobem můžete řídit viditelnost všech značek ve složce najednou a můžete také najednou vybrat více Značek a Složek značek, abyste naráz zapnuli nebo vypnuli celé bloky Vašeho modelu! .


(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Ale tady se vývojáři naštěstí ještě nezastavili a představili novinku, která byla dlouho na seznamu přání uživatelů. Filtrování značek (dříve hladin) je ve SketchUpu konečně možné! Nyní bude mnohem snazší dohledat konkrétní Značku(y). Filtrování můžete využít také při vytváření Složek značek. Filtrovat můžete například i podle předpony nebo vlastní oblíbené konvence pojmenovávání Značek.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Pro úplnost se sluší dodat, že je možné si ukládat viditelnost či neviditelnost Složek značek do Scén. Vytvořené Složky značek se samozřejmě propisují také do LayOutu, kde je tím pádem k dispozici celá hierarchie stromu Značek uspořádaných do samostatných Složek značek. Scény si tedy pamatují a sdílejí viditelnost Značek a Složek značek napříč SketchUpem a LayOutem!

A pro přizpůsobení projektů s hlubší hierarchií nebo dlouhým seznamem Značek v modelu SketchUpu si nyní můžete dle potřeby nastavit šířku i výšku panelu Značky v zásobníku Model SketchUp v LayOutu.Představujeme PreDesign

Společně s novou verzí SketchUp 2021 byl představen také nový nástroj pro architektonický průzkum s názvem PreDesign. Je k dispozici předplatitelům verze Pro můžete jej spustit v okně webového prohlížeče z nabídky Soubor / Start PreDesign.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)
V PreDesignu můžete zadat konkrétní zeměpisné umístění daného projektu a více se dozvědět o jeho převládajícím sezónním klimatu, prověřit jak by toto klima mohlo ovlivnit pohodlí bydlení, oslunění či zastínění zastavěných prostor a jaké konstrukční strategie mohou být pro Váš projekt užitečné.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)
PreDesign získává údaje o počasí specifické pro dané místo a na základě informací o podnebí a typu budovy navrhuje vhodné architektonické reakce. Generuje energetické sezónní analýzy a klimatické studie dle konkrétní lokality.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Intuitivní diagramy oslunění Vám pak ukazují místa dle orientace stavby vůči světovým stranám, které je například třeba více chránit před sluncem.


(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Pokud Vás zajímá energetická účinnost, nabízí nástroj postřehy a komplexní porozumění v kontextu s prostředím obklopujícím Váš projekt ještě před samotným zahájením zpracovávání dokumentace.

Jestli je předpověď pro budoucnost PreDesignu slunečná se přesvědčte sami. 😊Přepracovaný SKP formát

Toto je jedno z těch "neviditelných" vylepšení ukrývající se tzv. „pod kapotou“ programu. Od této verze ukládá SketchUp své projekty do nového přestavěného formátu. Byť přípona SKP zůstává stejná, vnitřní struktura byla v mnohém přebudována.

Při ukládání modelů ve verzi SketchUp 2021 si pravděpodobně všimnete významného zmenšení velikosti souboru. Dle vlastních dosavadních zkušeností během několikadenního používání nové verze se uložené soubory zmenšovaly cca o 50% (někdy třeba jen o 30, ale jindy třeba i o 70%!) dle vnitřní struktury dat.
Vývojáři současně předznamenávají, že se můžeme těšit se na nové možnosti, které nový formát dovolí přinést v blízké budoucnosti. Tak se nechejme překvapit.Přímé stahování aktualizací

Protože nyní vycházejí aktualizace SketchUpu častější než v minulosti, chtějí vývojáři usnadnit lidem přístup k vylepšením, které probíhají mezi „hlavními“ verzemi. Proto bylo v této verzi představeno přímé stahován aktualizaci. To znamená, že až bude k dispozici nový update 2021.x, obdržíte oznámení a můžete pomocí této aktualizační služby automaticky stáhnout správnou jazykovou verzi. Případně můžete odložit aktualizaci na později. Konkrétní nejdůležitější novinky a vylepšení, které daná aktualizace přináší zpravidla vždy během několika dnů zpracujeme v češtině na těchto stránkách.

Po stažení aktualizace budete vyzváni k uložení a zavření stávajících souborů, aby se aplikace SketchUp mohla vypnout. Následně můžete aktualizaci nainstalovat do požadovaného umístění ve Vašem počítači.Posouvání dvěma prsty a přiblížení / oddálení v LayOut (Mac)

Podpora Panoramování dvěma prsty je nová možnost nastavené v LayOutu (pouze pro MacOS) a je dostupná na panelu Preference. Předvolba je navržena tak, aby optimalizovala použití touchpadu, pokud nemáte nebo rádi nepoužíváte myš a umožňuje posouvat zobrazení pomocí přejetím dvěma prsty po touchpadu. Pokud se chcete „přepnout“ na přiblížení dvěma prsty, můžete přepínat mezi posouváním a přiblížením podržením modifikační klávesy Command v libovolném stavu předvolby. Kromě této nové předvolby můžete využít i gesto přiblížení / oddálení prstů k sobě nebo od sebe, tedy to tzv. „štípnutí“ známé z dotykových displejů chytrých zařízení. Tento způsob Zoomování je k dispozici, ať už se rozhodnete Panoramovat nebo Zoomovat přejetím dvěma prsty.

Na základě zpětné uživatelské vazby je plán přivést tuto schopnost i do LayOut ve Windows.Další užitečná vylepšení

Kromě průběžného vylepšování stability programu a jeho úprav potřebných za základě vývoje a aktualizací operačních systémů obsahuje nová verze nálož drobných úprav a vylepšení, díky kterým se už třeba nezopakuje problém, na který jste v minulosti při práci narazili.

Mezi tato drobná vylepšení můžeme zařadit například funkci Generovat sestavu – přepracované intuitivnější uživatelské rozhraní. Vylepšena byla stabilita související s poškozenými skp soubory, schopnost opravy chyb modelu – SketchUp nyní opravuje problémy automaticky a v menu Preference / Obecné přibylo zatržítko „informuj mě o vyřešených problémech", naopak odebráno bylo pole verze z panelu Informace o modelu“.

Dále byly například v LayOutu opraveny potíže kdy export do PDF mohl selhat u některých souborů obsahující masku ořezání, vylepšen byl výkon úvodního uvítacího okna Vítejte ve SketchUpu při načítání náhledů miniatur souborů, u instalačního průvodce byla řešena asociativita SKP souborů a chybějící miniatury v některých případech, atd. atd.


 

(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Poznámky k vydání rozhraní SketchUp API

U SketchUp 2021.0 byla upgradována verzi Ruby z 2.5.5 na 2.7.1. Vývojářům pluginů doporučujeme ověřit, že jejich rozšíření fungují v této nové verzi Ruby podle očekávání. Podrobný seznam změn související i se změnou SKP formátu je dostupný v příslušné dokumentaci.

Aktualizace hardwarových a softwarových požadavků
Pro verzi SketchUp Pro 2021 jsou podporovány následující operační systémy:

Windows: 64-bitové verze Windows 10.
Mac OS: 64-bitové verze Mac OS 11.0+ (Big Sur), Mac OS 10.15+ (Catalina) a Mac OS 10.14+ (Mojave).

Pro přístup k webovým službám jako jsou 3D Warehouse, Extension Warehouse, PreDesign, Přidat Geoumístění a podobně, budete přesměrováni do externího prohlížeče, abyste dokončili proces přihlášení nebo si účet Trimble ID zdarma vytvořili.

Také pro přístup do účtu ročního předplatného nebo spuštění 30-denní trial verze SketchUp 2021 je třeba se přihlásit pomocí Trimble ID. Klasická (trvalá) licence SketchUp Pro přihlášení nevyžaduje, pro přístup k webovým službám mimo program SketchUp je však přihlášení rovněž potřeba.

Změnou proti předchozí verzi SketchUp je ukončení podpory Windows 7 a Windows 8 / 8.1 a dále Mac OS 10.13 (High Sierra). Naopak přidána byla podpora pro Mac OS 11.0+ (Big Sur).

Pokud je Váš operační systém starší než ty, které jsou jako podporované výše uvedeny, je třeba pro spuštění SketchUpu 2021 provést aktualizaci operačního systému.

Podrobnější informace o systémových požadavcích pro SketchUp Pro 2021 naleznete na samostatné stránce věnované doporučeným a minimálním systémovým požadavkům.

Kompatibilitu Vašeho počítače pro instalaci SketchUp 2021 si můžete nezávisle otestovat pomocí bezplatné aplikace SketchUp 2021 Checkup, která je volně ke stažení rovněž na této stránce.


Nepřehlédněte rovněž vylepšení SketchUp

2021.1 updateNovinky v aktuální verzi SketchUp:
Co je nového ve SketchUp PRO 2022 CZ

Novinky v předchozích verzích SketchUp:
Co je nového ve SketchUp PRO 2020.2 update CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2020.1 update CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2020 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2019.2 update CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2019 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2018 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2017 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2016 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2015 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2014 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2013 CZ


Ale nejlepší ze všeho je všechny ty vylepšené nástroje SketchUpu, včetně výkresového modulu LayOut, vyzkoušet přímo v 30-denní trial verzi, kterou najdete v sekci v sekci

Ke stažení

zdarma.

Máte zájem si

Pořídit licenci SketchUp Pro

nebo máte nějaké otázky?

Kontaktujte nás!Rádi se podělíme o naše zkušenosti a navrhneme optimální řešení dle Vašich konkrétních potřeb a očekávání.              
Uživatelská sekce
Školení & podpora
Tipy & Triky
Novinky
Ke stažení
Poptávka
Kontakty
Mapa webu
Ochrana údajů