ArCon CADsys DataCAD SketchUp

  

...Váš partner pro dodávky
CAD systémů pro 3D návrhy,
modely, projekty a vizualizace

Artlantis CADsys DataCAD SketchUp 3D

3D SketchUp ArCon V-Ray DataCAD

CADsys ArCon Renderin Artlantis 3D

ke stažení | tipy & triky | školení & podpora | služby | poptávka | kontakt

CAD systémy:SketchUp
plugin Render[in]
plugin V-Ray
další pluginy
Artlantis
ArCon
DataCADNajdete nás také
na Facebooku!

Novinky SketchUp 2020.1 updateS radostí oznamujeme vydání aktualizace SketchUp 2020.1. Na základě zpětné vazby Vás uživatelů zdokonalili vývojáři SketchUpu několik stávajících funkcí a přidali pár zajímavých doplňků pro zajištění hladšího průběhu dosavadních pracovních postupů.

Od vylepšení nástroje Výběr v LayOutu, přes editovatelnou „neviditelnou“ geometrii až po novou možnost vytváření objektů již s prvním kliknutím ve SketchUpu. Tento update opět přináší pro každého něco užitečného a tvůrci doufají, že s těmito „user-friendly“ vylepšeními Vám i těchto obtížnějších koronavirových časech dokážou vykouzlit spokojenější úsměv na tváři. 😊


Osvěžení pro SketchUpPanel scén

Od verze 2020 je možné nezávislé přepínání viditelnosti skryté geometrie a objektů. A v novém update se tato funkce ještě vylepšila. Skrytá geometrie a skryté objekty jsou nyní rozděleny i na panelu Scény, takže je můžete samostatně vybírat a ukládat. Na panelu scén uvidíte nové zaškrtávací políčko, které Vám umožní uložit stav viditelnosti nejen skryté geometrie, ale i skrytých objektů.

(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Scény a řezové roviny

V novém update SketchUp 2020.1 můžete uložit viditelnost jednotlivé řezových rovin do scény i jako objekty. Protože řezové roviny mohou být vnořeny do skupin nebo komponent, chceme umožnit, aby se také chovaly jako tyto objekty. Před touto změnou bylo možné uložit pro každou scénu pouze viditelnost řezové roviny na nejvyšší úrovni. Přidaná hodnota tohoto vylepšení je opět větší kontrola v kompletní organizaci Vašeho modelu a konzistence principů napříč všemi funkcemi SketchUpu.

(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Skryté objekty jsou nyní editovatelné

Schopnost upravovat aktuálně neviditelné věci může znít trochu jako „super funkce“, ale ve SketchUp Pro je to opravdu reálná a praktická nová věc. Když ve Stromovém okně komponent, přesněji objektů (Outliner) vyberete skrytý objekt, zobrazí se nyní v projektu jako průhledně mřížkovaný. Díky tomu můžete rychle a často i přesněji provádět úpravy skrytých objektů. Podívejte se animaci níže a bude Vám jasné, jak snadné to je.

(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Jen tak na okraj: Všimli jste si, o kolik rychlejší je nyní práce ve SketchUpu přesto, že máte trvale otevřen panel Outliner? Porovnejte např. práci s pluginem 3E Dveře a Okna pro SketchUp bez a s otevřeným Outlinerem. Prakticky žádný rozdíl, že? To v předchozích verzích byl rozdíl markantní! SketchUp 2020.1 obsahuje několik vylepšení výkonu, které zrychlí Vaše dosavadní postupy práce. Myslíme, že se Vám to bude líbit. 😊


Vylepšení úchopových bodů

Při použití nástroje Otáčení (Rotate) nyní můžete procházet VŠECHNY úchopové body objektů stejně jako u nástroje Posun (Move). Malá, ale užitečná drobnost umožňující používat v maximální míře jednotné principy mezi nástroji SketchUpu, což dovoluje se více soustředit nikoli na ovládání programu, ale na vlastní projekt.

(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Důležitá poznámka: Původní klávesa, kurzorová šipka dolů pro přepínání uchopovacích módů na obrysovém hranolu objektu byla změněna na Alt pro Windows OS a Command pro Mac OS.
Šipka dolů se tak může znovu naplno věnovat uzamykání směru v dané rovině.

Tip: Podívejte se na část Chytré úchopové body a automatické zprůhlednění z novinek verze SketchUp 2020 na samostatné stránce pro podrobnější informace o způsobu využití nových úchopových bodu u objektů jako jsou skupiny nebo komponenty.


Prázdný objekt

Představte si následující situaci: pracujete na novém designu stolu a napadne Vás na něm vytvořit model lampy, aby celá scéna působila realističtěji. Ale jejda! Udělali jste vše příliš rychle a zapomněli seskupit lampu a stůl každý zvlášť. Nyní je vše „slepeno“ dohromady, což způsobuje pozdější problémy s úpravami a ztrácí se čas.

Řešení? Nyní můžete začít vytvářet skupinu nebo komponentu kliknutím pravým tlačítkem na prázdné místo v modelovém prostoru ještě před tím, než vůbec začnete kreslit!

Žádné následné trojité klikání pro výběr geometrie a pak seskupení nebo dokonce kreslení někde „mimo“, abyste objekt po seskupení teprve umísťovali na cílové místo. 😊

A ještě jeden přidaný bonus: když začnete vytvářet novou komponentu tzv. „od nuly“, máte ihned možnost zvolit její počátek nebo chcete-li vkládací bod a hned potom se objeví okno, které Vám umožní komponentu pojmenovat = přehlednější organizace projektu.

Koukněte na krátkého animovaného průvodce níže a zamyslete se, jak tato nová „maličkost“ může zásadně změnit Vaše stávající zaběhnuté pracovní postupy.


(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Tip pro profesionály: Můžete použít klávesovou zkratku „G“ pro vytváření nové komponenty a urychlení celého pracovního postupu. Zkratky jedou! 😊

Vylepšení výkonu v LayOutu„Výkon“ je druhé jméno tohoto update. V LayOutu 2020.1 se tvůrci zaměřili na zlepšení možností mazání a výběru LayOutu. Nyní jsou mnohem rychlejší! A nebojte se „SketchUpisté“, pro budoucí verze jsou další plány a odhodlání jak výkon ještě více vylepšit.

Ale to není vše ... provedli jsme také několik mazaných vylepšení nástroje pro výběry.


Vylepšený nástroj pro výběr

Cílem bylo usnadnit výběr požadovaných částí na stránce nástrojem Výběr pomocí výběrového obdélníka tak, abyste si s ničím neúmyslně nepohnuli. Nyní, když kliknete a táhnete výběrový obdélník z leva do prava nebo ten křižný z prava do leva, nemělo by se Vám podařit si něco během samotného vybírání omylem přesunout.
Pokud jste se s tím v minulosti setkali, jistě dobře víte o čem mluvím... 😊

A jak nyní přesunout objekt nebo objekty? Stačí je předem vybrat a následně metodou drag&drop (táhni a pust) přesunout. Pro zjednodušení nyní dochází k výběru a přesunům pouze po kliknutí na „skutečný“ objekt, na rozdíl od prázdného místa uvnitř ohraničujícího rámečku, což ještě více zvyšuje sílu tohoto vylepšení v praxi.


(pro zvetšení klikněte na obrázek)

Stáhněte si novou verzi a chvíli si pohrajte s nejnovějšími vylepšeními, ať je následně dokážete co nejlépe využít v plném pracovním nasazení. Případně nám dejte vědět, co si o nich myslíte. Vaše myšlenky a nápady mohou být inspirací pro nové aktualizace.
Nové funkce verze 2020.1 jsou zdarma dostupné všem uživatelům klasické trvalé licence Sketchup Pro s platným aktualizačním servisem i uživatelům licencí formou ročního předplatného (pronájmu).
Upgradujte ještě dnes a začněte využívat nová vylepšení!


Pokud zrovna nepatříte mezi majitele předplatného ani platného aktualizačního servisu kontaktujte nás, případně zanechte zprávu, pomůžeme Vám s nalezením optimálního řešení na míru Vašim potřebám.


> zpět na novinky SketchUp 2020
Uživatelská sekce
Školení & podpora
Tipy & Triky
Novinky
Ke stažení
Poptávka
Kontakty
Mapa webu
Ochrana údajů