ArCon CADsys DataCAD SketchUp

  

...Váš partner pro dodávky
CAD systémů pro 3D návrhy,
modely, projekty a vizualizace

Artlantis CADsys DataCAD SketchUp 3D

3D SketchUp ArCon V-Ray DataCAD

CADsys ArCon Renderin Artlantis 3D

ke stažení | tipy & triky | školení & podpora | služby | poptávka | kontakt

CAD systémy:SketchUp
plugin Render[in]
plugin V-Ray
další pluginy
Artlantis
ArCon
DataCADNajdete nás také
na Facebooku!

Novinky SketchUp 2016Tým vývojářů SketchUpu nejsou jen programátoři, ale lidé, kteří s programem SketchUp sami pracují, takže jak říkají „trávíme většinu času přemýšlením o tom, jak udělat kreslení v 3D prostoru lepší, rychlejší a jednodušší“.
SketchUp 2016Reference, synchronizace, komentáře, reporty a sdílení: SketchUp 2016 je více než kdy jindy propojen s projekty, informacemi a lidmi, se kterými pracujete. Je jednoduchý, intuitivní, tak akorát...


Trimble Connect

Je platformou firmy Trimble integrovanou přímo do prostředí programu SketchUp. Je součástí instalace SketchUp 2016 a slouží pro ukládání, prohlížení, synchronizaci a sdílení Vašich 2D/3D návrhů a projektů. Je to něco jako Váš soukromý 3D Warehouse. Využít jej můžete také například pro týmovou práci na společném projektu, kdy potřebujete zajistit dostupnost a aktuálnost dat z různých míst.
Přihlásit k účtu se můžete zdarma a pak hned začít nahrávat soubory ve formátech *.skp, *.pdf, *.dxf, nebo *.icf.


Výměna komponent z 3D Warehouse

Ve verzi SketchUp 2016 nyní fungují modely komponent stažené z 3D Warehouse jako referenční objekty. Konkrétní, dříve stažený model můžete pomocí kontextové nabídky nejen kdykoliv později na jedno kliknutí vyhledat v 3D Warehouse, ale také (na druhé kliknutí) rovnou aktualizovat nebo naráz vyměnit všechny instance (kopie) použité v projektu. Tato možnost trochu mění dosavadní způsob práce!


Rozšířené uzamykání směru

Znalost a schopnost využití inteligentního odkazového systému SketchUpu umožňuje modelovat velmi rychle a přesně. Klávesy s kurzorovými šipkami nyní rozšířují své možnosti nebo dostávají nové funkce - jako například šipka dolů uzamkne zvolený směr rovnoběžně s libovolně orientovanou hranou, dvojitý stisk nabídne kolmici k dané hraně, atd…
Navíc pro nástroje, které využívají úhloměr nebo přímo vytvářejí plochu, nyní můžete uzamknout směr nebo rovinu ještě před jeho prvním kliknutím. Mezi tyto nástroje patří Oblouk/Výseč, Kružnice, N-úhelník, Rotující obdélník, Otáčení, Úhloměr a nástroj Řezová rovina. Tyto nové principy zásadně usnadňují práci ve 3D modelování nejen začátečníkům!


Oblouky a Kružnice

SketchUp 2016 nyní dokáže snadno nalézt středové body oblouků, kružnic a N-úhelníků. Při té příležitosti byla vylepšena schopnost zobrazit koncové body oblouků pro snadnější napojení.
A ještě jeden bonus - nyní můžete měnit počet segmentů již v průběhu jejich zadávání s využitím nových modifikačních kláves Ctrl „+“ ; Ctrl „-“ (Ctrl+plus a Ctrl+mínus na numerické klávesnici).


Flexibilnější nástroj Osy

Zdánlivě malé, ale užitečné vylepšení - při potřebě změny/natočení orientace os souřadného systému projektu, je nyní možné operativně „přepínat“ pomocí klávesy Alt (pro PC) nebo Command (pro Mac), kterou osu byste chtěli umístit jako první – červenou, zelenou nebo modrou.


Bezpečnostní politika pro pluginy

S rostoucí oblibou SketchUpu roste i množství rozšiřujících pluginu (extensions) pro SketchUp od nejrůznějších autorů. Jak se však v takové džungli vyznat a kterým autorům důvěřovat?
SketchUp od verze 2016 přichází s bezpečnostní politikou, která zahrnuje 3 volitelné úrovně zabezpečení:
  • Zabezpečený režim – znamená, že SketchUp dovolí načíst pouze ověřené pluginy, které byly zkontrolovány a podepsány jedním z registrovaných vývojářů SketchUpu.
  • Schvalovací režim – při nastavení tohoto režimu SketchUp při startu automaticky načte všechny podepsané pluginy a u nepodepsaných zobrazí dialogové okno, které umožní manuálně zvolit, které pluginy mají být načteny.
  • Bez omezení – nezabezpečený režim, Sketchup načte i pluginy od neznámých autorů nebo pluginy, které ještě nebyly podepsány.

Krátké video s představením novinek verze SketchUp 2016 si můžete spustit kliknutím na obrázek.


LayOut 2016Pokud jste si oblíbili SketchUp, je tu velká šance, že budete mít rádi i LayOut. Jsme přesvědčení, že těm z Vás, kteří již pronikli do kouzel LayOutu, se budou změny, které jsme udělali pro rok 2016, opravdu líbit.


LayOut reference

Výkresy zpracované v modulu LayOut mohou být nyní aktualizovány soubory, které jsou uloženy a synchronizovány pomocí služeb, jako je Dropbox, Google Drive a Trimble Connect. Když aktualizujete soubor (*.skp nebo jiný) z některé z těchto služeb, LayOut Vás upozorní, že je k dispozici aktualizace pro Váš „webový odkaz".


Nové LayOut API

Pomocí nového API, které bylo právě pro LayOut 2016 uvolněno, mohou vývojáři otevírat, vytvářet nové, upravovat, ukládat a exportovat soubory LayOutu. V praxi to znamená, že ostatní aplikace mohou importovat a exportovat formát *.layout pomocí C API. Vznikne tedy v bodoucnu Warehouse pluginů i pro LayOut?
No, uvidíme. Máme se na co těšit… :-)


Chytřejší kóty

Jak jednoduché! Nově vyladěné kóty v LayOutu nyní samy zajistí, aby se hodnoty kót už nikdy nestřetly s šipkami a Vaše texty měly vždy dostatek místa. Když budete nyní kótovat ve zvoleném měřítku komplikovaný půdorys nebo řez se spoustou výklenků, nik, apod. a hodnota kóty se nevejde mezi vynášecí čáry, umístí Layout 2016 text automaticky mimo a od kótovací čáry vyvede odkaz k textu. Tomu můžete následně upravit styl a libovolně jej umístit na nejvhodnější místo ve výkrese (pro zvětšení náhledu klikněte na obrázek).


  LayOut 2016 - v případě malých kót se text automaticky propojí s odkazovou čárou a umístí mimo. Další úpravy jsou již snadné.


Hladiny v LayOutu

Pokud jste si ve SketchUpu zvykli uspořádat si Váš model pomocí hladin přesně podle sebe, budete nový LayOut milovat. Co se týče jeho hladin, bylo vylepšeno téměř vše. Posuďte sami…


Multi-hladinový systém skupin

LayOut nyní umožňuje seskupovat objekty (např. kóty, šrafy,…) umístěné na různých hladinách. V minulosti bylo nutné sloučit celý obsah skupiny do jedné vrstvy.


Rychlé přesouvání mezi hladinami

Nově můžete velmi rychle přesouvat vybrané objekty mezi hladinami pomocí kontextové nabídky na jedno kliknutí. Díky novému příkazu "Přesunout do" můžete volit ze všech odemčených hladin (v minulosti jste mohli přesouvat objekty pouze na aktuální hladinu a tak byl proces „víceklikací“).


  LayOut 2016 - skupiny mohou sdružovat objekty na více hladinách, což umožňuje přepínat viditelnost objektů i v rámci skupiny.

Zachování hladin při operacích Kopírovat/Vložit

Kopírované nebo vložené objekty respektují přiřazení hladiny původního objektu (předtím se vše zkopírovalo na aktuální hladinu). Usnadňuje to tak kopírování nebo vkládání modelů SketchUp spolu se všemi seskupenými kótami a popiskami z jedné stránky na druhou se zachováním přiřazených hladin. Pokud byste však chtěli vložit vše do aktuální hladiny, byl zachován samostatný příkaz.


Rozlišení sdílených a nesdílených hladin

S cílem pomoci uživatelům rozpoznat, kdy vytváří nebo manipulují s objekty umístěnými na sdílených hladinách (tzn. zobrazovaných na více stránkách) byl přidán nástroj zvýraznění, který "informuje" změnou barvy (červeně), že kreslí nebo označují prvky na sdílené hladině.


Zachování viditelnosti hladiny na nové stránce

Pokud je hladina skrytá na aktuální stránce, bude skrytá také na nově přidané stránce. .


Optimalizovaný PDF Export z LayOutu

Do exportu PDF formátu z LayOutu 2016 byla přidána možnost ovlivnit výstupní velikost souboru. Díky kompresi JPEG obrázků mohou být PDFka nyní 10-15x menší a mohou tak být mnohem snadněji sdíleny s ostatními. Jeden z testovacích souborů se při této optimalizaci snížil ze 115 MB na 18 MB s velmi malou ztrátou kvality. Při exportu si samozřejmě můžete zvolit vlastní úroveň komprese, takže je stále možné vytvářet 115 MB PDF! :-)


Pokud ještě v součinnosti se SketchUpem nepoužíváte LayOut, podívejte se na následující video!

Další změny a vylepšeníNové textury v knihovně materiálů

Správné textury dokážou vždy vylepšit každý 3D model. V této verzi byly přepracovány výchozí knihovny materiálů, přidány nové textury i zcela nové kategorie.


Funkce Vytvořit zprávu 2.0

Zcela přepracovaná byla funkce pro generování zprávy o projektu. Nyní umožnuje zvolit, které atributy budou exportovány (včetně nového atributu pro zjištění množství), dovoluje přiřadit pořadí sloupců a určit formát jednotek. Také si můžete uložit uživatelsky upravenou sestavu jako šablonu pro opakované vytváření zpráv podobného obsahu.


Obslužný panel pro dialogová okna

Ve SketchUpu 2016 pro Windows byl přepracován systém s dialogovými okny (Materiály, Komponenty, Styly, Hladiny, atd.) tak, aby je bylo možné úhledně uspořádat do jednoho plovoucího obslužného panelu. Tento panel lze upevnit k libovolnému okraji obrazovky a změnou pozice připínáčku muže být trvale buď rozbalen, nebo se vždy po použití sbalí a šetří tak drahocenné místo pracovní plochy (viz. prostředí LayOut). Jednoduchý manažer umožňuje uspořádat dialogová okna, zapnout pouze ta často používaná nebo vytvářet vlastní systém seskupení dialogových oken.


  SketchUp 2016 - představujeme novou rozbalovací obslužnou lištu (vpravo) a novou členku týmu zákaznické podpory (vlevo). Obě jsou velmi užitečné! :-)


Podpora vysokého rozlišení grafického rozhraní

Ikonové i nástrojové panely včetně ikon kurzoru myši byly u programu SketchUp , modulů LayOut a Style Builder přepracovány a kompletně převedeny do vektorové grafiky To se projeví v mnohem čistším a hladším vzhledu ikon při libovolném nastavení rozlišení obrazovky, zvláště na LCD s vysokým DPI.


Úvodní panel Vítejte!

Pro verzi 2016 jsme upravili úvodní panel Vítejte ve SketchUpu! Všechno funguje prakticky stejně, včetně vkládání licence a možnosti výběru šablony, ale je fajn moci říci, že tlačítko Spustit SketchUp je nyní větší než kdykoliv dříve! :-)


Podpora nových operačních systémů

SketchUp 2016 je plně kompatibilní s aktuálně nejnovějšími operačními systémy, s Applovským El Capitan a Microsoftími Windows 10. SketchUp 2016 dále podporuje systémy Mac OS 10.9 a 10.10 a Windows 7, 8 a 8.1.
Více na samostatné stránce doporučených a minimálních systémových požadavků.Novinky v následných verzích SketchUp:
Co je nového ve SketchUp PRO 2024 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2023 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2022 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2021 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2020 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2019 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2018 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2017 CZ

Novinky v předchozích verzích SketchUp:
Co je nového ve SketchUp PRO 2015 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2014 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2013 CZ


Všechny aktuální nástroje a možnosti SketchUpu, včetně výkresového modulu LayOut, si můžete ihned vyzkoušet v trial verzi, která se nachází v sekci Ke stažení.
Uživatelská sekce
Školení & podpora
Tipy & Triky
Novinky
Ke stažení
Poptávka
Kontakty
Mapa webu
Ochrana údajů