ArCon CADsys DataCAD SketchUp

  

...Váš partner pro dodávky
CAD systémů pro 3D návrhy,
modely, projekty a vizualizace

Artlantis CADsys DataCAD SketchUp 3D

3D SketchUp ArCon V-Ray DataCAD

CADsys ArCon Renderin Artlantis 3D

ke stažení | tipy & triky | školení & podpora | služby | poptávka | kontakt

CAD systémy:SketchUp
plugin Render[in]
plugin V-Ray
další pluginy
Artlantis
ArCon
DataCADNajdete nás také
na Facebooku!

Kompletní návod jak stáhnout, nainstalovat a aktivovat licenci SketchUp
V následujících řádcích najdete veškeré potřebné informace o tom, kde a jak stáhnout, nainstalovat a následně aktivovat licenci programu SketchUp Pro.

Níže na stránce pak naleznete další užitečné tipy a postupy, např. jak doinstalovat některé další rozšiřující pluginy do SketchUpu, případně jak si své oblíbené pluginy přenést ze starší verze do nové, atd.

Ještě před začátkem může být užitečné zkontrolovat minimální a doporučené systémové požadavky, tj. jestli PC nebo notebook, na který se chystáte SketchUp instalovat splňuje požadavky z hlediska hardware (počítače) i software (zejména podpory operačního systému) pro práci ve SketchUpu.


Návod na stažení, instalaci a aktivaci SketchUp

(pro zvětšení klikněte na obrázek)


Stažení programuA) Pokud jste majitelé vlastní licence SketchUp Pro, obdrželi jste emailem společně s informacemi o licenci také přístupové údaje do Uživatelské sekce, kde je možné pohodlně na jednom místě stáhnout jak veškeré potřebné instalační soubory, tak i vybrané rozšiřující pluginy, či bonusové knihovny komponent a materiálů převážně českých výrobců.

B) Pokud zatím nemáte do sekce pro uživatele s platnou licencí přístup, můžete stáhnout aktuální verzi SketchUp Pro jejíž součástí je i kompletní česká lokalizace v sekci Ke stažení zde na webových stránkách.

Nejaktuálnější dostupná verze zahrnující i případný poslední vydaný oficiální update, bývá umístěna zpravidla hned na prvních dvou řádcích shora (první pro Windows, druhý pro Mac OS).

Postup je jednoduchý – vyplňte registrační údaje (zejména email, na který bude odeslán odkaz pro stažení instalace), opište kód z obrázku a klikněte na požadovaný soubor.

Na uvedenou emailovou adresu Vám během několika desítek vteřin, maximálně minut, přijde email s přímým odkazem pro stažení (pokud se tak nestane, zkontrolujte prosím složky Spam nebo Hromadná).

Klikněte na odkaz v emailu a uložte instalační soubor do libovolné složky Vašeho počítače.


TIP! : V případě, že přecházíte na novou verzi z předchozí verze SketchUp 2021, je možné využít možnosti stáhnout novou verzi jako aktualizaci přímo z prostředí SketchUpu – menu Nápověda / Kontrola update. Veze 2022 se nainstaluje do samostatní složky, původní verze 2021 zůstává zachována a nadále funkční. Uživatelské prostředí nové verze si následně můžete opět upravit dle vlastních preferencí, viz. informace níže.InstalacePřed spuštěním instalačního průvodce si uložte rozdělanou práci a zavřete všechny nepoužívané programy.

Otevřete složku, do které jste v předchozím kroku stáhli instalaci SketchUp, dvojklikem spusťte instalátor s koncovkou *.exe soubor pro Windows nebo *.dmg pro Mac OS) a následujte pokyny na obrazovce až do úplného dokončení. Průběh instalace pro Windows a pro Mac se mírně liší, proto jsou pro oba podporované operační systémy Windows i Mac OS jsou dostupné samostatné návody:


 • Postup instalace SketchUp Pro pro Windows

 • Postup instalace SketchUp Pro pro Mac OS


 • Po úspěšném dokončení instalace programu SketchUp naleznete 3 modré ikony patřící samostatně spustitelným aplikacím SketchUp Pro, LayOut a Style Builder buď na Ploše a v menu Start v případě Windows nebo v Launchpadu či ve Finderu mezi Aplikacemi na Mac OS.

  Poznámka: Někdy Vás instalace v jejím průběhu požádá o restart počítače. V takovém případě počítač na výzvu restartujte a po znovu spuštění operačního systému vyčkejte – instalace automaticky naváže tam kde skončila.
  Aktivace  Dvojklikem spusťte program SketchUp Pro 2022 a po odsouhlasení podmínek licenčního ujednání se zobrazí úvodní obrazovka Vítejte ve SketchUpu.  (pro zvětšení klikněte na obrázek)  Před prvním spuštěním SketchUpu bude potřeba program aktivovat. Zde mohou nastat 3 různé scénáře:

  1) Aktivace 30-denní trial verze, tj. zatím nemáte vlastní licenci, ale chcete si program nezávazně vyzkoušet. V tomto případě Vás průvodce provede založením účtu Trimble ID, do kterého bude automaticky zdarma vložena 30-denní plnohodnotná licence SketchUp Pro.

  2) Aktivace licence formou předplatného, tj. jste majitelem licence SketchUp Pro formou plánu ročního či víceletého předplatného a obdrželi jste přihlašovací údaje od svého prodejce. V tomto případě již byla do Vašeho nově vytvořeného nebo již existujícího Trimble ID účtu licence vložena a nyní bude stačit se k účtu pouze přihlásit.

  3) jste majitelem klasické licence SketchUp a obdrželi jste emailem autorizační kód. Pro aktivaci autorizačním kódem jsou dispozici postupy samostatně pro systém Windows a Mac OS:

 • Aktivace klasické licence SketchUp Pro autorizačním kódem na Windows

 • Aktivace klasické licence SketchUp Pro autorizačním kódem na Mac OS


 • Vyberte jednu z možností pro přesměrování na stránku s konkrétním postupem z bodů 1 až 3 a s podrobnějšími informacemi krok za krokem.

  Poznámka: Pro aktivaci klasické licence SketchUp Pro a práci v programu není Trimble ID účet vyžadován. Avšak pro přístup k webovým službám jako jsou např. 3D Warehouse, Extension Warehouse, PreDesign, Přidat Geo-umístění a podobně, je přihlášení k účtu rovněž potřeba. V takovém případě budete přesměrování do okna externího webového prohlížeče a můžete si Trimble ID učet zdarma založit, viz. popsaný postup při aktivaci trial verze.
  Spuštění programu a první kroky  Po úspěšně provedené aktivaci licence se na levé straně panelu Vítejte ve SketchUpu přepněte z nabídky Licencování na nabídku Soubory a vyberte šablonu, která bude nejlépe vyhovovat Vaší budoucí práci.  (pro zvětšení klikněte na obrázek)  Pod nabídkou Více šablon v pravém horním rohu se zobrazí další předpřipravené šablony lišící se předpokládaným účelem použití, přednastavenými jednotkami a bílým či barevným pozadím.  (pro zvětšení klikněte na obrázek)  Tip! : Šablonu můžete nastavit jako oblíbenou kliknutím do bílého srdíčka, které se tak stane černým a tato šablona se bude příště zobrazovat jako první v nabídce.

  Kliknutím na vybranou šablonu se zavře panel Vítejte a otevře prostředí programu SketchUp. Můžete se pustit do práce a začít objevovat možnosti SketchUpu... 😊
  Prostředí programu  Výchozí prostředí programu SketchUp je uzpůsobeno tomu, aby nového začínajícího uživatele nezahltilo hned na startu všemi dostupnými funkcemi, ale přitom poskytlo důležité základní nástroje a možnosti v jednoduchém a přehledném módu.  (pro zvětšení klikněte na obrázek)  Nicméně, než začnete kreslit (nebo i kdykoliv v průběhu) může přijít vhod pár rychlých tipů, jak si prostředí následně více přizpůsobit svým potřebám:

  1) V horním roletovém menu Pohled / Panely nástrojů na Windows (Pohled / Palety nástrojů, případně Přizpůsobit panel nástrojů... na Mac OS) si můžete na pracovní plochu přidat další lišty s ikonami a také si zvolit jejich velikost.

  2) V menu Dialogová okna (na Mac OS jen Okno) / Informace o modelu si můžete operativně nastavit Jednotky nebo změnit styl Kótování.

  3) a konečně ve Výchozím zásobníku napravo (na Mac OS opět menu Okno) najdete panel Instruktor, který po kliknutí na libovolnou ikonu SketchUpu (nástroj Laso, Čára, Oblouk, Tlak/Tah,…) popisuje v několika bodech způsob práce včetně krátké a názorné animace jak daný příkaz funguje.
  Užitečné mohou být i některé další tipy a postupy:

  Jak instalovat rozšiřující pluginy do SketchUpu. Návod se věnuje aktivaci konkrétním, v naších zemích velmi populárních „3E pluginů“ jako jsou Dveře a Okna, Katalog nebo Parametrické tvary, přičemž body 1. a 2. jsou obecně platné pro jakýkoliv plugin určený pro SketchUp mající koncovku *.rbz. Body 3. a 4. pak popisují postup jejich aktivace. Ta bývá zpravidla u každého výrobce jiná (od varianty bez aktivace, tedy zdarma, přes různé formáty aktivačních řetězců až po přihlášení pomocí emailu).

  Jak přenést své oblíbené rozšiřující pluginy do nové verze SketchUp. Tip přináší dvě varianty, jednu korektní s využitím integrovaného správce pluginů a druhou tak trochu „natvrdo“, která slibuje větší úsporu času.

  Vhod mohou přijít i různé krátké

  Tipy & Triky

  k jednotlivým nástrojům a funkcím ve SketchUpu, případně k řešení různých konkrétních situací.


  V případě zájmu dozvědět se o práci ve SketchUpu více, Vás rádi přivítáme na některém z pravidelně vypisovaných

  školení programu SketchUp a dalších návazných systémů

  . Obsahově lze mezi termíny nalézt školení vhodná pro úplné začátečníky, ale i pokročilejší uživatele. Uživatelům z kategorie "expert" pomáháme posunout se dále nejčastěji formou individuálně zaměřených konzultací.


  Společnost CADsys s.r.o. je autorizovaným prodejcem systému SketchUp pro Českou a Slovenskou republiku. Pokud si nebudete s něčím vědět rady nebo v případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat buď pomocí poptávkového formuláře nebo přímo na uvedených spojeních.

  Uživatelská sekce
  Školení & podpora
  Tipy & Triky
  Novinky
  Ke stažení
  Poptávka
  Kontakty
  Mapa webu
  Ochrana údajů