ArCon CADsys DataCAD SketchUp

  

...Váš partner pro dodávky
CAD systémů pro 3D návrhy,
modely, projekty a vizualizace

Artlantis CADsys DataCAD SketchUp 3D

3D SketchUp ArCon V-Ray DataCAD

CADsys ArCon Renderin Artlantis 3D

ke stažení | tipy & triky | školení & podpora | služby | poptávka | kontakt

CAD systémy:SketchUp
plugin Render[in]
plugin V-Ray
další pluginy
Artlantis
ArCon
DataCADNajdete nás také
na Facebooku!

Kompletní návod jak stáhnout, nainstalovat a aktivovat licenci SketchUp
V následujících řádcích najdete veškeré potřebné informace o tom, kde a jak stáhnout, nainstalovat a následně aktivovat licenci programu SketchUp Pro, případně Studio.

Níže na stránce pak naleznete další užitečné tipy a postupy, např. jak doinstalovat některé rozšiřující pluginy do SketchUpu, případně jak si své oblíbené pluginy přenést ze starší verze do nové, atd.

Ještě před začátkem může být užitečné zkontrolovat minimální a doporučené systémové požadavky, tj. jestli PC nebo notebook, na který se chystáte SketchUp instalovat splňuje požadavky z hlediska hardware (počítače) i software (zejména podpory operačního systému) pro práci ve SketchUpu.


Návod na stažení, instalaci a aktivaci SketchUp

(pro zvětšení klikněte na obrázek)


Stažení programuA) Pokud jste majitelé vlastní licence SketchUp Pro nebo Studio, obdrželi jste emailem společně s informacemi o licenci také přístupové údaje do Uživatelské sekce, kde je možné pohodlně a na jednom místě stáhnout jak veškeré potřebné instalační soubory, tak i vybrané rozšiřující pluginy, či bonusové knihovny komponent a materiálů převážně českých výrobců.

B) Pokud zatím nemáte do sekce pro uživatele s platnou licencí přístup, můžete stáhnout aktuální verzi SketchUp, jejíž součástí je i česká lokalizace, v sekci Ke stažení zde na webových stránkách.

Nejaktuálnější dostupná verze zahrnující i případný poslední vydaný oficiální update, bývá umístěna zpravidla hned na prvních dvou, třech řádcích shora (samostatně pro Windows i pro Mac OS).

Postup je jednoduchý – vyplňte registrační údaje (zejména email, na který bude odeslán odkaz pro stažení instalace), opište kód z obrázku (jako ochranu proti robotům) a klikněte na požadovaný soubor.

Na uvedenou emailovou adresu Vám během několika desítek vteřin, maximálně minut, přijde email s přímým odkazem pro stažení (pokud se tak nestane, zkontrolujte prosím složky Spam nebo Hromadná).

Klikněte na odkaz v emailu a uložte instalační soubor do libovolné složky Vašeho počítače.


TIP! : V případě, že přecházíte na novou verzi z předchozí verze SketchUp 2021, 2022 je možné využít možnosti stáhnout novou verzi jako aktualizaci přímo z prostředí SketchUp – menu Nápověda / Kontrola update. Aktuální verze 2024 se nainstaluje do samostatní složky, původní verze 2022 či 2023 zůstává zachována a nadále funkční (výrobce ganartuje plnou funkcionalitu 3 roky zpětně).

Uživatelské prostředí nové verze si následně můžete opět upravit dle vlastních preferencí, viz. informace níže.InstalacePřed spuštěním instalačního průvodce si uložte rozdělanou práci a zavřete všechny nepoužívané programy.

Otevřete složku, do které jste v předchozím kroku stáhli instalaci SketchUp, dvojklikem spusťte instalátor s koncovkou *.exe soubor pro Windows nebo *.dmg pro Mac OS) a následujte pokyny na obrazovce až do úplného dokončení. Průběh instalace pro Windows a pro Mac se mírně liší, proto jsou pro oba podporované operační systémy Windows i Mac OS jsou dostupné samostatné návody:


 • Postup instalace SketchUp Pro / Studio pro Windows

 • Postup instalace SketchUp Pro pro Mac OS


 • Po úspěšném dokončení instalace programu SketchUp naleznete 3 modré ikony patřící samostatně spustitelným aplikacím SketchUp Pro, LayOut a Style Builder buď na Ploše a v menu Start v případě Windows nebo v Launchpadu či ve Finderu mezi Aplikacemi na Mac OS.

  Poznámka: Někdy Vás instalace v jejím průběhu požádá o restart počítače. V takovém případě počítač na výzvu restartujte a po znovu spuštění operačního systému vyčkejte – instalace automaticky naváže tam kde skončila.
  Aktivace  Dvojklikem spusťte program SketchUp Pro 2024 a po odsouhlasení podmínek licenčního ujednání se zobrazí úvodní obrazovka Vítejte ve SketchUpu.  (pro zvětšení klikněte na obrázek)  Před prvním spuštěním SketchUpu bude potřeba program aktivovat. Zde mohou nastat 3 různé scénáře:

  1) Aktivace trial verze, tj. zatím nemáte vlastní licenci, ale chcete si program nezávazně vyzkoušet. V tomto případě Vás průvodce provede založením účtu Trimble ID, do kterého bude automaticky vložena 7-denní plnohodnotná licence SketchUp Pro / Studio (zdarma).

  2) Aktivace licence formou předplatného, tj. jste majitelem licence SketchUp Pro / Studio formou plánu ročního či víceletého předplatného a obdrželi jste přihlašovací údaje od svého prodejce. V tomto případě již byla do Vašeho nově vytvořeného nebo již existujícího Trimble ID účtu licence vložena a nyní bude stačit se k účtu pouze přihlásit.

  3) jste majitelem klasické licence SketchUp Pro nebo EDU licence SketchUp Network a obdrželi jste emailem autorizační kód. Pro aktivaci autorizačním kódem jsou dispozici postupy samostatně pro Windows a Mac OS:

 • Aktivace klasické licence SketchUp Pro autorizačním kódem na Windows

 • Aktivace klasické licence SketchUp Pro autorizačním kódem na Mac OS


 • Vyberte jednu z možností pro přesměrování na stránku s konkrétním postupem z bodů 1 až 3 a s podrobnějšími informacemi krok za krokem.

  Poznámka: Pro aktivaci klasické licence SketchUp Pro a práci v programu není Trimble ID účet vyžadován. Avšak pro přístup k webovým službám jako jsou např. 3D Warehouse, Extension Warehouse, PreDesign, Geo-umístění a podobně, je existence účtu a přihlášení se k němu opět potřeba. V takovém případě budete přesměrování do okna externího webového prohlížeče a můžete si Trimble ID učet zdarma založit, viz. popsaný postup při aktivaci trial verze.
  Spuštění programu a první kroky  Po úspěšně provedené aktivaci licence se na levé straně panelu Vítejte ve SketchUpu přepněte z nabídky Licencování na nabídku Domů a vyberte šablonu, která bude nejlépe vyhovovat Vaší budoucí práci.  (pro zvětšení klikněte na obrázek)  Pod nabídkou Více šablon v pravém horním rohu se zobrazí další předpřipravené šablony lišící se předpokládaným účelem použití, přednastavenými jednotkami a bílým či barevným pozadím.  (pro zvětšení klikněte na obrázek)  Tip! : Šablonu můžete nastavit jako oblíbenou kliknutím do bílého srdíčka, které se tak stane černým a tato šablona se bude příště zobrazovat jako první v nabídce.

  Kliknutím na vybranou šablonu se zavře panel Vítejte a otevře prostředí programu SketchUp. Můžete se pustit do práce a začít objevovat možnosti SketchUpu... 😊
  Prostředí programu  Výchozí prostředí programu SketchUp je uzpůsobeno tomu, aby nového začínajícího uživatele nezahltilo hned na startu všemi dostupnými funkcemi, ale přitom poskytlo důležité základní nástroje a možnosti v jednoduchém a přehledném módu.  (pro zvětšení klikněte na obrázek)  Nicméně, než začnete kreslit (nebo i kdykoliv v průběhu) může přijít vhod pár rychlých tipů, jak si prostředí následně více přizpůsobit svým potřebám:

  1) V horním roletovém menu Pohled / Panely nástrojů na Windows (Pohled / Palety nástrojů, případně Přizpůsobit panel nástrojů... na Mac OS) si můžete na pracovní plochu přidat další lišty s ikonami a také si zvolit jejich velikost.

  2) V menu Dialogová okna (na Mac OS jen Okno) / Informace o modelu si můžete operativně nastavit Jednotky nebo změnit styl Kótování.

  3) a konečně ve Výchozím zásobníku napravo (na Mac OS opět menu Okno) najdete panel Instruktor, který po kliknutí na libovolnou ikonu SketchUpu (nástroj Laso, Čára, Oblouk, Tlak/Tah,…) popisuje v několika bodech způsob práce včetně krátké a názorné animace jak daný příkaz funguje.
  Užitečné mohou být i některé další tipy a postupy:

  Jak instalovat rozšiřující pluginy do SketchUpu. Návod se věnuje aktivaci konkrétním, v naších zemích velmi populárních „3E pluginů“ jako jsou Dveře a Okna, Katalog nebo Parametrické tvary, přičemž body 1. a 2. jsou obecně platné pro jakýkoliv plugin určený pro SketchUp mající koncovku *.rbz. Body 3. a 4. pak popisují postup jejich aktivace. Ta bývá zpravidla u každého výrobce jiná (od varianty bez aktivace, tedy zdarma, přes různé formáty aktivačních řetězců až po přihlášení k účtu pomocí emailu).

  Jak přenést své oblíbené rozšiřující pluginy do nové verze SketchUp. Tip přináší dvě varianty, jednu korektní s využitím integrovaného správce pluginů a druhou tak trochu „natvrdo“, která slibuje větší úsporu času.

  Vhod mohou přijít i různé krátké

  Tipy & Triky

  k jednotlivým nástrojům a funkcím ve SketchUpu, případně k řešení různých konkrétních situací.


  V případě zájmu dozvědět se o práci ve SketchUpu více, Vás rádi přivítáme na některém z pravidelně vypisovaných

  školení programu SketchUp a dalších návazných systémů

  . Obsahově lze mezi termíny nalézt školení vhodná pro úplné začátečníky, ale i pokročilejší uživatele. Uživatelům z kategorie "expert" pomáháme posunout se dále nejčastěji formou individuálně zaměřených konzultací.


  Společnost CADsys s.r.o. je autorizovaným prodejcem systému SketchUp pro Českou a Slovenskou republiku. Pokud si nebudete s něčím vědět rady nebo v případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat buď pomocí poptávkového formuláře nebo přímo na uvedených spojeních.

  Uživatelská sekce
  Školení & podpora
  Tipy & Triky
  Novinky
  Ke stažení
  Poptávka
  Kontakty
  Mapa webu
  Ochrana údajů