ArCon CADsys DataCAD SketchUp

  

...Váš partner pro dodávky
CAD systémů pro 3D návrhy,
modely, projekty a vizualizace

Artlantis CADsys DataCAD SketchUp 3D

3D SketchUp ArCon V-Ray DataCAD

CADsys ArCon Renderin Artlantis 3D

ke stažení | tipy & triky | školení & podpora | služby | poptávka | kontakt

CAD systémy:SketchUp
plugin Render[in]
plugin V-Ray
další pluginy
Artlantis
ArCon
DataCADNajdete nás také
na Facebooku!

Novinky SketchUp 2017SketchUp má být jednoduchý a rychlý! Je až ironické, že vyprodukovat takový výsledek může být naopak docela složité a zabere to neuvěřitelné množství času. Rok 2017: dosud nejchytřejší SketchUp…
SketchUp 2017V této verzi jsme udělali zásadní vylepšení ve způsobu jakým SketchUp vykresluje Vaše modely na obrazovce. Tyto změny jsou vzhledem rychlému technologickému pokroku výpočetní techniky jednak dobrou investicí do budoucna a jednak dovolují sjednotit způsob zobrazování všude, kde se setkáte s nativním formátem *.skp. SketchUp, 3D Warehouse, LayOut, my.SketchUp, Trimble Connect nebo SketchUp Mobile Viewer mají nyní pod kapotou ukryté stejné algoritmy pro zvýšení zobrazovacího výkonu a hladší otáčení 3D modelem.Modelování ve vysokém rozlišení

Jsme hrdí na to, že můžeme říci, že SketchUp 2017 podporuje monitory s vysokým DPI (jako například 4K rozlišení nebo Retina displeje od společnosti Apple). To přináší zlepšení ve využití možností intuitivního uchopování, optimalizaci zobrazované tloušťky hran (kterou můžete upravit, chcete-li) a při té příležitosti jsme vylepšili i kurzorové ikony odkazového systému.


(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Průhlednost

Spolu úpravou zobrazovací technologie jsme udělali velké zlepšení ve vykreslování transparentnosti, která nyní vykresluje rychleji a ve vyšší kvalitě. SketchUp 2017 poskytuje realističtější pocit hloubky při zobrazování skrze několik průhledných plochy najednou. A pro jistotu jsme přidali možnost doladit úroveň průhlednosti uživatelsky.


(pro zvetšení klikněte na obrázek)(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Vlastní barvy os a barvy odkazového systému

Přístupnost programu je pro náš vývojový tým velmi důležitá. Uživatelé s určitou sníženou mírou barvocitu nebo prostě Vy, kterým nevyhovují výchozí barvy os, máme pro Vás řešení! Ve SketchUpu 2017 zavádíme možnost uživatelsky zvolit barvy os souřadného systému (výchozí červená, zelená, modrá), případně barvy odkazového systému rovnoběžně/kolmo k ploše/hraně nebo tečné napojení (výchozí fialová a tyrkysová), viz. roletové menu Dialogová okna/Preference/Přístupnost.
Bonus: Stejné nastavení, které jste si určili ve SketchUpu bude respektovat i LayOut!


Vylepšené kreslící nástrojeStále nepolevujeme ve snaze udělat SketchUp ještě snadněji ovladatelným. Lepší uchopování, rozšířený odkazový systém nebo staré známé nástroje se zcela novými možnostmi.


Kolmo k ploše

Už jste zvládl pomocí odkazového systému SketchUpu kreslení "paralelně"? Přidali jsme do systému novou vlastnost "kolmo k ploše". Vyberte například Čáru a najeďte myší na plochu - SketchUp se ochotně automaticky přichytí a nabídne nakreslení čáry v kolmém směru na plochu.


(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Ty správné obdélníky

Nástroj Obdélník nyní umí využít funkci kurzorových šipek pro uzamčení dle vybrané osy (podobně jako je tomu např. u Kružnice nebo Polygonu). Taková maličkost, ale neuvěřitelně zjednodušuje použití tohoto jinak velmi frekventovaného nástroje. A pozor… Když Vám nástroj Obdélník nabídne Čtverec nebo proporce Zlatého řezu stačí pro uzamčení tohoto poměru zmáčknout Shift.


(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Chytrý Ofset 2.0

Náš nově přepracovaný nástroj Ofset je navržen tak, aby zabránil překrývání/křížení jedné čáry přes druhou u komplikovanějších geometrií, které jsou k tomu náchylnější. Už jen čisté offsety pokaždé, když stisknete klávesu „F“. Mimochodem, to platí i v LayOutu. Vyzkoušejte!


(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Převod Skupiny na Komponentu

Uzavíráme malou procesní mezeru. Teď, když převádíme skupinu na komponentu, můžeme určit všechny stejné atributy, jako bychom vytvářeli komponentu úplně od začátku: název, popis, klasifikace a umístění osy. Myslíme si, že to je šikovný doplněk oblíbeným Objemovým nástrojům, které vždy vytvoří skupinu po některé z jeho operací. Nyní je jednoduché transformovat tyto (a všechny Vaše ostatní) skupiny do chytře organizovaných komponent. Aha… už docházejí výmluvy, že: „komponenty nepoužívám“. :-)

Organizace obsahu

Pokud nainstalujete a používáte SketchUp, tak také nainstalujete a používáte další užitečné věci, jako jsou materiály, styly, kolekce komponent, šablony a další. V této verzi jsme vše upravili tak, aby bylo mnohem více zřejmé, kde všechen ten obsah „bydlí“ ve Vašem počítači, viz. roletové menu Dialogová okna/Preference/ Soubory a je také mnohem snazší k nim přistupovat (řeší i problémy s oprávněním) mimo program SketchUp - ať už z důvodů převedení obsahu do nových verzí nebo odzálohování, apod.

Aktualizace Trimble Connect

S tímto vydáním je cloudová platforma Trimble Connect integrovaná ve SketchUpu rovněž o něco chytřejší. Můžete vytvářet a přidělovat konkrétní úkoly (známé „ToDo“ je nyní i ve Trimble Connect) pro daný projekt a také vypracovat úkoly přiřazené k Vašemu Trimble Connect účtu. Následně Vám Trimble Connect může dát na vědomí, pokud byl referenční model, který používáte, aktualizován.

Extension Manager - pořádek v pluginech

Vzhledem k rostoucímu množství nejrůznějších populárních pluginů pro SketchUp (někdy také označovaných jako Extensions, Rozšíření nebo Dodatky) přibyl v nové verzi 2017 velmi užitečný nástroj pro jejich pohodlnou správu. Manažér pluginů (Extension Manager) dovoluje snadné přepínání Povolit/Zakázat (Enable/Disable) jednotlivých pluginů, upozorňuje na novou dostupnou aktualizaci, případně umožňuje jejich úplnou odinstalaci! Manažér pluginů také poskytuje jednoduchý přístup k digitálním podpisům jednotlivých pluginů včetně indikace, že daný plugin prošel/neprošel našimi týmovými standardy pro kvalitu a bezpečnost.

Krátké video s představením nejzajímavějších vylepšení verze SketchUp 2017 si můžete spustit kliknutím na obrázek.


LayOut 2017Představujeme… Tabulky!


(pro zvetšení klikněte na obrázek)
V LayOutu 2017 přibyla zbrusu nová funkce, která jak doufáme, posune Vaši výkresovou dokumentaci o úroveň výš. Jmenuje se Tabulka, a je to vedle Ofsetu další nová ikona na nástrojové liště. V podstatě se jedná o takový mini Excel uvnitř Vašeho projektu. LayOut tabulky se chovají velmi podobně jako ostatní tabulkové procesory, na které jste zvyklí - můžete navrhnout zcela novou tabulku, vkládat a upravovat text, aplikovat textové a čárové styly, modifikovat sloupce a řádky, sloučit buňky a mnoho dalšího. Poté, co si vytvoříte nebo dokončíte vlastní styl tabulky, můžete ji uložit mezi svá Alba a později tento styl jednoduše použít pro upravu vzhledu tabulky v jiných projektech.


(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Import XSLX a CSV souborů

Vedle tvorby vlastní tabulky existuje také možnost importovat *.xslx, *.csv nebo *.tsv tabulkové soubory do LayOutu jako… Ano, uhodli jste… jako „živé“ tabulky! Tyto soubory vložené do LayOutu jsou dynamicky propojené se zdrojovým souborem stejně jako je tomu u modelu SketchUpu. Z *.xlsx souborů můžete importovat vybraný list a také formátování, které tabulka obsahuje.
Jeden plánovaný bonus navíc: Může být docela snadné vytvořit parádní tabulky z dat Vašeho modelu SketchUpu. Použijte tlačítko Vytvořit zprávu a vygenerujte *.csv podklad pro Váš dokument LayOutu. Když se změní Váš model, stačí aktualizovat referenci Vaší tabulky.


Persistentní ID = asociativní kóty a popisky

Toto je ta „malá“ změna, která si vyžádala spoustu mravenčí práce, aby se ji podařilo dotáhnout do konce. Persistentní ID jsou jedinečné identifikátory, implementované jako nová funkce napříč celou platformou SketchUpu. Identifikátory určitým způsobem popisují geometrii celého Vašeho modelu, takže SketchUp a aplikace k němu připojené (vidím úsměvy na tváři vývojářů pluginů!) mohou snadněji identifikovat a manipulovat s jednotlivými entitami (např. konkrétními hranami a plochami), jakož i objekty vyšších řádu (skupiny a komponenty).
Proto nyní, když uděláte změnu na svém SketchUp modelu, projeví se změny v LayOutu nejen na propojených pohledech na model (půdorysy, řezy, detaily,…), ale aktualizovány budou automaticky i veškeré kóty a popisky přidané v LayOutu (přidrží se hran, které změní svoji pozici).
V podstatě jsme udělali každou jednotlivou čárku Vašeho modelu o něco chytřejší.Flexibilní kóty

Nyní můžete v LayOutu snadno přetáhnout existující kótu na jiné místo v dokumentu, aniž by se odpojila od své přidružené entity. Pusťte se do toho! Každý přece chce mít své kóty na těch správných místech výkresu!


Offset 2.0 (1:0 pro LayOut!)

Do LayOutu jsme přidali nový nástroj Ofset, který je vybaven stejnou inteligencí jako nyní ve SketchUpu – tedy žádné překřikující se čáry. Myslíme si, že přidání nástroje Ofset je přirozeným krokem pro lepší výkresy. Je fajn použít nový 2D Ofset např. pro zakreslení patek kolem základových zdí čárkovanou čarou, která je součástí standardních stylů čar v LayOutu.


Výstražná upozornění

LayOut jedním okem stále sleduje Váš dokument a upozorní vás, když se mu zdá, že něco není v pořádku. Například když jsou Vaše textová pole oříznuta nebo Vaše modely nejsou vykreslené. Výstražné symboly je možné v případě potřeby vypnout. K dispozici je také nový varovný symbol, to když se kóty nebo popisky propojené modelem oddělí (stanou se neasociativními).


Nová generace DWG / DXF exportůChápeme a respektujeme, že mnoho lidí se používá klasické CAD systémy. A jsme dlouhodobě přesvědčeni, že SketchUp a LayOut by měly s těmito systémy dobře komunikovat. Takže v této verzi jsme udělali opravdu velké vylepšení exportu DWG/DXF z LayOutu. Naším cílem bylo, aby export vytvořený z LayOutu vypadal stejně, jako po importu a aby byly tyto exportované formáty dále editovatelné v jiných systémech. Zde je bližší pohled na to, co jsme udělali:

Jedno DWG vládne všem!

  Dříve by se desetistránkový LayOut dokument exportoval jako deset samostatných *.dwg souborů. Nyní dostanete pouze jedno jediné *.dwg s 10 samostatnými záložkami (rozvržení).

Nativní DWG entity

  Za starých časů (ok, ještě před pár dny) byly při exportu do DWG entity LayOutu rozbity/rozloženy na základní geometrii. Upřímně řečeno, toto dělalo uživatelům jiných aplikací nejednu vrásku na čele. Nyní se entity LayOutu, jako jsou kóty, tabulky, oblouky, kružnice, masky ořezání, texty a popisky včetně svých nastavených stylů importují elegantně do jiných aplikací, jako je AutoCAD nebo DraftSight a chovají podle očekávání.

Inteligentní nastavení měřítka

  Exporty z LayOutu jsou nyní dost chytré na to, aby dokázaly určit vhodné měřítko pro velikost papíru a modelovém prostoru. Kreslené entity, jako jsou popisky a polygony nastaví své měřítko podle velikosti papíru. Entity modelu upraví svou velikost dle modelového prostoru. Voilà!

Barva podle Hladiny & Index 7

  Přidali jsme do exportu z LayOutu často poptávanou možnost Barva podle hladiny. Pokud zatrhnete možnost Barva podle hladiny, budou se všechny entity na dané hladině exportovat v jedné barvě. A pokud nezapnete volbu Barva podle hladiny, LayOut bude exportovat zvláštní černou barvu s názvem "Index 7", která se chytře vykreslí jako černá na bílém pozadí a bílá na černém pozadí.


Výběrový modifikátor

Už jste v Layoutu omylem přesunuli nějaký objekt při pokusu tažením výběrového obdélníka označit více objektů najednou? Jednoduchý modifikátor (Alt na PC / Command na Mac) zabrání funkci Výběr nechtěnému posunutí jednotlivého objektu, když se snažíte označit širší výběr.Pro vývojářeChromiové Webové Dialogy

Zde je další funkce ukrytá hluboko v systému. Umožňuje vývojářům pluginů pro SketchUp trávit méně času starostmi ohledně přístupů a více času věnovat tomu, aby jejich skvělé pluginy fungovaly ještě lépe. Nyní SketchUp běží na platformě nezávislém webovém prohlížeči (nazývaném Chromium). Nyní, když vývojáři přidají webový dialog do SketchUpového pluginu stačí, když jej vytvoří jen jednou.


C API (+) pro LayOut

V druhém roce C API pro LayOut byla přidána podpora pro ohromné množství nástrojů: úhlových kót, koncových bodů, tabulek, auto-textů, oblouků, masek ořezání, referencí modelu a dokonce i (nebo možná především!) pro naše nové Persistentní ID..


Manažer akci

Manažér akcí je nový oznamovací systém pro pluginy SketchUpu. Vývojáři nyní mohou nastavit zobrazení upozornění, které poté zmizí, aniž by uživatelé museli kliknout na "OK".


Ruby 2.2

Upgradovali jsme Ruby API na Ruby 2.2. Bývala to verze 2.0 …teď je to 0.2 výše! :-)


Podpora operačních systémůOproti předchozí verzi SketchUpu jsou zásadní dvě změny. SketchUp 2017 je podporován i novou verzí operačního systému od Applu – OS X 10.12+ (Sierra). Naopak s verzí SketchuUp 2017 byla ukončena podpora 32-bitových operačních systémů Microsoft Windows. Podrobnější informace naleznete na samostatné stránce o doporučených a minimálních systémových požadavcích.

Případně si můžete kompatibilitu Vašeho počítače pro SketchUp 2017 otestovat pomocí bezplatné nové aplikace SketchUp 2017 CheckUp, která je volně ke stažení rovněž na této stránce.
Novinky v následných verzích SketchUp:
Co je nového ve SketchUp PRO 2024 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2023 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2022 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2021 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2020 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2019 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2018 CZ

Novinky v předchozích verzích SketchUp:
Co je nového ve SketchUp PRO 2016 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2015 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2014 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2013 CZ


Všechny aktuální nástroje a možnosti SketchUpu, včetně výkresového modulu LayOut, si můžete ihned vyzkoušet v trial verzi, která se nachází v sekci Ke stažení.
Uživatelská sekce
Školení & podpora
Tipy & Triky
Novinky
Ke stažení
Poptávka
Kontakty
Mapa webu
Ochrana údajů