ArCon CADsys DataCAD SketchUp

  

...Váš partner pro dodávky
CAD systémů pro 3D návrhy,
modely, projekty a vizualizace

Artlantis CADsys DataCAD SketchUp 3D

3D SketchUp ArCon V-Ray DataCAD

CADsys ArCon Renderin Artlantis 3D

ke stažení | tipy & triky | školení & podpora | služby | poptávka | kontakt

CAD systémy:SketchUp
plugin Render[in]
plugin V-Ray
další pluginy
Artlantis
ArCon
DataCADNajdete nás také
na Facebooku!

Novinky SketchUp 2018Odevzdávejte a prezentujte takovou práci, na kterou budete opravdu pyšní! Nespokojte se s druhým nejlepším, ale pouze s tím nejlepším! V tomto duchu se nesou i novinky verze 2018…
Chytřejší řezyŘezové roviny jsou v zásadě nezbytné pro architektonickou tvorbu, takže jsme provedli několik významných vylepšení. Lepší řezy ve SketchUpu pak dělají lepší výkresy.

Pojmenovatelné roviny řezůStejně jako komponenta i řezová rovina má nyní své jméno a symbol, díky kterému ji lze snáze vyhledat, upravovat a organizovat dle svých potřeb. Každá řezová rovina je rovněž automaticky zařazena do seznamu v Outlineru (stromová struktura komponent, skupin a nyní i řezových rovin v modelu). Přístup k řezovým rovinám a jejich řízení je nyní jednoduché, pohodlné a dostupné, kdykoli to jen potřebujete.

Vyplněné plochy řezůUž žádné „děravé“ modely při použití řezových rovin! Tato funkce, která byla poměrně vysoko na seznamu přání uživatelů, je nyní k dispozici ve SketchUpu Pro. Na dialogovém panelu Styly můžete zvolit barvu pro zobrazovanou výplň a toto nastavení uložit do šablony SketchUpu.

Rychlejší řezyDalší vlastností v oblasti řezů je zvýšení výkonu. A to zejména pro modely, ve kterých jsou využívány řezové roviny pro skrytí velkých částí geometrie. Čím více geometrie nyní tímto způsobem „vypnete“, tím více z toho budete z hlediska výkonu těžit.


Udělejte své výkresy lepšíLayOut je nedílnou součástí SketchUpu Pro a je to místo, kde lidé zužitkovávají svojí poctivě odvedenou 3D práci na modelu SketchUpu pro vytvoření 2D výkresů. Náš závazek pro LayOut 2018 je pomoci profesionálům dělat ještě mnohem lepší výstupy, mnohem rychleji a s takovou kontrolou, jakou potřebují.

Kreslení v měřítkuPotřebujete přidat do výkresu nějakou konstrukci, která není ve Vašem 3D modelu? K dispozici je nyní zcela nový panel Kreslení v měřítku, umožňující kreslení 2D geometrie ve zvoleném měřítku.
Používejte 2D kreslící nástroje LayOutu jako jsou čáry, obdélníky, oblouky či kružnice zadáváním skutečných hodnot v měřítku 1:1 jako jste zvyklí ve SketchUpu a ony se automaticky přepočítá- vají do Vámi navoleného měřítka výkresu. Můžete takto doplnit detaily kreslením přes Váš 3D propojený model ze SketchUpu nebo začít v LayOutu vytvářet v daném měřítku zcela nový, úplně „od nuly“.

DWG importLayOut 2018 nyní podporuje import formátu DWG s možností úpravy na měřítko dle velikosti papíru. Při importu jsou na výběr buď volby výkresových prostorů nebo pouze toho modelového, případně možnost načtení jako reference. Hladiny v DWG jsou po importu uloženy do samostatných uzavřených skupin, což zjednodušuje následnou editaci. SketchUp projekty tak nyní mohou „žít“ bok po boku s CAD výkresy. Plyne z toho ještě další velká výhoda a tou je možnost využití obrovské existující DWG knihovny 2D symbolů/bloků (sanita, nábytek, zeleň, specializované značky z jednotlivých profesí atd.)

Vylepšení kreslících nástrojůPráce s oblouky, možnosti zaoblení, zkosení, inteligentní výběr, přizpůsobená nabídka kontextových menu, ofset s možností pole a mnoho dalšího. Vylepšena byla i práce se skupinami (úpravy jako ve SketchUpu), skrytí/zneaktivnění zbytku dokumentu (jako ve SketchUpu), zamčení skupiny (také jak jste zvyklí ve SketchUpu) ... pro tento účel již není potřeba používat hladiny. Celkem obsahuje nový LayOut více než 30 vylepšení kreslících a editačních nástrojů pro usnadnění práce. LayOut je nyní lepší ve všem, co potřebujete pro kreslení detailů nebo tvorbě profesionálních výstupů v měřítku.Máte BIM?BIM je zkratka pro Building Information Modeling (do češtiny často překládána jako Informační Model Budovy). BIM je proces vytváření a následné správy dat o stavebním díle. Jedná se o způsob přípravy 3D modelu doplněním o další potřebné informace (BIM databázi). Naším cílem je pomoci uživatelům vkládat a spravovat tyto informace SketchUpu vlastním, jednoduchým způsobem.

Rozšířené atributySketchUp 2018 představuje rozšířená pole atributů jako je cena, velikost, URL, druh, status nebo vlastník komponenty. Tyto parametry je možné zadat buď rovnou při vytváření komponenty nebo později díky panelu Informace o prvku, který byl pro tento účel rozšířen. První vlaštovkou BIM byl ve SketchUpu tzv. Klasifikátor. Ten zůstává nadále k dispozici, nyní je však mnohem pohodlnější a rychlejší naplnit projekty užitečnými informacemi.

Souhrnné přehledyFunkce Vytvořit zprávu umožnuje shromáždit data o použitých komponentách. Můžete konfigurovat sestavy, aby dali dohromady počty kusů nebo vytvořte detailní cenový rozpočet návrhu přidáním položky cena dle aktuálně zobrazených hladin. Je čas posvítit si na data ve Vašem modelu!

IFC Import / ExportBIM využijete nejlépe, když se mohou zadané informace volně přesouvat mezi různými programy. Ve SketchUpu můžete k přenosu stanovených atributů současně 3D modelem využít formát *.IFC a to směrem ven i dovnitř a dále s nimi v projektu pracovat.


Další zaznamenání hodná vylepšení SketchUp / LayOutVývojáři SketchUpu neustále přemýšlejí o drobných vylepšeních, které skutečně ovlivňují každodenní používání SketchUpu. Níže je několik změn, které možná nemají ambice být na titulních stránkách novin, ale přesto mohou výrazně zlepšit Vaše pracovní postupy.


Atributy pro LayOut

Výše zmíněné rozšířené atributy komponent ve SketchUpu jsou automaticky dostupné také pro využití v LayOutu. Např. při použití Popisky je možné po kliknutí na objekt vybírat se seznamu atributů (cena, velikost, webová stránka, status, vlastník,..) případně dalších hodnot vložených do modelu pomocí nástrojů dynamických komponent. Už žádné opakované opisování nebo nesourodost v názvosloví v modelu a na výkrese. :-)


„Multi Viewport“ kótování

To, co na první pohled zní jako nějaká fyzikální teorie umožňující teleportaci, skrývá ve skutečnosti poměrně jednoduchou myšlenku. Pokud například potřebujete na výkres umístit nějakou velmi dlouhou součástku nebo stavební element, na jehož koncích je nutno ve zvětšeném měřítku zobrazit a zakótovat detail, použijeme pro větší názornost tzv. přerušení obrazu. A tyto obrazy (výřezy pohledů na model náš SketchUpu) je možné kótovat přes dvě nebo i více oken. LayOut 2018 sám pozná, že se jedná o stejný pohled ve více výřezech a automaticky přiřadí kótám správné hodnoty (viz. celková kóta na obrázku níže).
STL import/export

S rychlým rozvojem 3D tisku se stal formát STL jedním z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších mezi rozšiřujícími pluginy pro SketchUp. Do nové verze byla proto přidána nativní podpora přímého importu a exportu formátu souborů *.STL.


Vylepšení kreslících nástrojů
Nakreslete obdélník zadáním středu pomocí modifikačních kláves (Ctrl), využijte zjednodušený odkazový systém pro kreslení čár a oblouků. Použijte rychlejší ovládání rotujícího obdélníku při zadávání délek a úhlů. Malé, inteligentní změny, které vám pomohou kreslit naprosto přesně to, co chcete.
Outliner

Přidáním podpory řezových rovin jsme také vylepšili celkovou výkonnost Outlineru, aby se řazení názvů komponent, skupin i řezů se načítalo v abecedním a číselném pořadí.


Troubleshooter (odstraňování problémů)

Toto vylepšení souvisí také s novými výplněmi řezů. Do kontextového menu jsme přidali nástroj, který pomáhá nalézt problémy v geometrii a předejít tomu, aby zůstala nerozpoznána část, kterou chcete vyplnit.
Anti-alias

Další vylepšení je pro uživatele Mac. Do menu SketchUp > Preferences (Předvolby) > OpenGL bylo přidáno nastavení anti-aliasing pro vyhlazení geometrie Vašeho modelu na obrazovce.


SAAW čáry

(SAAW - Stippled Anti-Aliased Wide) je zcela nový způsob, jakým SketchUp vykresluje geometrii, jako jsou například hrany, osy, konstrukční čáry, odkazové a kótovací čáry, ohraničení editace komponent a skupin, hranice řezových rovin, atd.
Zní to jako docela zásadní věci pro SketchUp, že? A také zásadní jsou! Dobrou zprávou je, že byste si této změny pravděpodobně sotva sami všimli. Důležité je, že to funguje i vypadá lépe. :-)
Tento typ vykreslování čár je podporován technologií WebGL a vyžaduje podporu OpenGL 3.0, stejně jako další technologie, které plánujeme využívat i v nadcházejících letech. Nebudeme zacházet do dalších podrobností, ale může být užitečně mít lepší povědomí o tom, jak vlastně kreslení funguje! A těšit se na možnosti, které tyto nové technologie přinesou. Pro kreslení, ale zejména pro prezentaci výstupů. Už velmi velmi brzy...


Uživatelské předvolby

Nový instalátor SketchUp 2018 přebírá uživatelské předvolby nastavení cest s vlastními projekty, knihovnou komponent a materiálů nebo třeba vlastní klávesové zkratky z předchozí nalezené verze SketchUp. Mělo by být proto snadné začít v nejnovější verzi tam, kde jste skončili ve verzi předchozí.


Verze Make se mění na SketchUp Free

Učel bezplatného nekomerčního využití zůstává nezměněn. Dostupnost a myšlenka „3D pro každého“ byla ještě posílena. SketchUp Free se přesouvá z desktopové verze na aplikaci spustitenou přímo z webového prohlížeče bez nutnosti instalace. Podrobnější informace naleznete na samostatné stránce SketchUp Free.


Pro vývojářeVýkresy LayOut pomocí rozhraní API SketchUp Ruby

Nyní můžete použít Ruby API aplikace SketchUp, abyste řekli LayOutu, že si přejete automatizovaně vytvořit sadu výkresů z Vašeho 3D modelu.


Parita C API

Přecházíme z C++ API na C API. C API je nyní stejně dobré jako C++ API.


Podpora operačních systémůPro SketchUp 2018 jsou podporovány tyto operační systémy:
Windows: 64-bitové verze Windows 7, Windows 8 a Windows 10
Mac OS X: OS X 10.11 (El Capitan), macOS 10.12 (Sierra) a macOS 10.13 (High Sierra)

SketchUp 2018 je možné nainstalovat pouze na 64-bitové verze operačních systemů.

Povšimněte si prosím, že OS X 10.10 (Yosemite) již není pro verzi SketchUp 2018 podporován. Pokud je Váš operační systém starší než ten, který je výše uveden, bude třeba pro spuštění SketchUpu 2018 provést upgrade Vašeho operačního systému. Podrobnější informace o systémových požadavcích pro Sketchup 2018 naleznete na samostatné stránce o doporučených a minimálních systémových požadavcích.

Případně si můžete kompatibilitu Vašeho počítače pro SketchUp 2018 otestovat pomocí bezplatné aplikace SketchUp CheckUp, která je volně ke stažení rovněž na této stránce.
Novinky v následujících verzích SketchUp:
Co je nového ve SketchUp PRO 2022 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2021 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2020 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2019 CZ

Novinky v předchozích verzích SketchUp:
Co je nového ve SketchUp PRO 2017 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2016 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2015 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2014 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2013 CZ


Všechny aktuální nástroje a možnosti SketchUpu, včetně výkresového modulu LayOut, si můžete ihned vyzkoušet v trial verzi, která se nachází v sekci Ke stažení.
Uživatelská sekce
Školení & podpora
Tipy & Triky
Novinky
Ke stažení
Poptávka
Kontakty
Mapa webu
Ochrana údajů