ArCon CADsys DataCAD SketchUp

  

...Váš partner pro dodávky
CAD systémů pro 3D návrhy,
modely, projekty a vizualizace

Artlantis CADsys DataCAD SketchUp 3D

3D SketchUp ArCon V-Ray DataCAD

CADsys ArCon Renderin Artlantis 3D

ke stažení | tipy & triky | školení & podpora | služby | poptávka | kontakt

CAD systémy:SketchUp
plugin Render[in]
plugin V-Ray
další pluginy
Artlantis
ArCon
DataCADNajdete nás také
na Facebooku!

Novinky SketchUp 2019Už je to rok (a něco) od vydání poslední nové verze. Vývojáři SketchUpu mezitím spotřebovali ohromné množství šálků kávy a teď nastal ten správný čas podělit se s Vámi, na čem tak tvrdě pracovali. Není toho málo, tak vydržte až do konce.

Co je nového ve SketchUpu pro rok 2019?Hlavní myšlenka je jednoduchá, vyvíjet grafický systém dostupný pro každého, umožňující skvělé nápady dostávat do praxe... Navrhněte to! Přesně tak to i udělejte! A užijte si celý tento proces!


SketchUp předplatné

Po vzoru jiných systémů nyní i SketchUp hrdě představuje možnost využívat licenci SketchUp formou předplatného, tzv. pronájmu. Vedle verze SketchUp Shop, běžící v okně webového prohlížeče, je to zejména SketchUp Pro, kterou známe jako klasickou desktopovou verzi včetně výkresového modulu LayOut. Další variantou je pak SketchUp Studio, zahrnující navíc aplikaci Sefaira pro analýzu energetické náročnosti staveb (prozatím nedostupné pro naše území).
Více podrobnosti o tom, co která verze zahrnuje naleznete v aktuálním ceníku.

Možnost pořídit trvalou, časově neomezenou licenci SketchUp Pro včetně aktualizačního servisu zůstává zachována. Model předplatného je alternativou, která může nabídnout levnější způsob získání licence SketchUp Pro. Můžete si tedy pořídit trvalou licenci nebo předplatné. Volba je na Vás!

(pro zvetšení klikněte na obrázek)Díky službám jako je předplatné nebo aktualizační servis, není třeba zvažovat a přemýšlet, jestli koupit upgrade či nikoliv. Pokud je služba platná, používáte vždy nejnovější verzi všeho. Patrná je snaha vývojářů uvolňovat nové funkce častěji. Je to posun z režimu „jednou za rok nová vylepšení“ do režimu „využívejte to hned jak je to hotové“!


Když už mluvíme o vylepšeních, koukněme se, jaká lákavá vylepšení připravili vývojáři letos! „Udělali jsme SketchUp rychlejší a výkonnější než kdykoli předtím.“ A to díky systémovým vylepšením, opravám zjištěných chyb a některým zcela novým nebo jen přeleštěným funkcím které máte rádi.
Zde jsou některé z těch nejužitečnějších:


Uvítací panel

Přihlaste se, případně si založte účet a pusťte se do práce! Přehlednější uvítací panel umožňuje na záložce Soubory (Files) vybrat šablonu pro nový nebo otevřít některý z existujících naposledy použitých souborů včetně užitečných informativních náhledů.

     

(pro zvetšení klikněte na obrázek)Při prvním spuštění nabídne novému uživateli otevření výukového projektu pro seznámení se základními principy modelování. Záložka Výuka (Learn) obsahuje rychlý přístup do uživatelského fóra, video kanálu YouTube a tzv. SketchUp Campus, zahrnující setříděné výukové materiály pro SketchUp, LayOut a další témata, dovolující seznámit se díky příkladovým souborům a video průvodcům s důležitými vlastnostmi programu. Záložka Licence (License) umožňuje spravovat Vaši licenci ať už se jedná o trvalou (Classic) nebo pronájem (Subscription).

(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Nové styly čar

V novém SketchUpu 2019 je nyní možné používat kromě výchozí plné čáry i přerušované typy čáry (různé druhy čárkovaných, čerchovaných, tečkovaných,…) podobně jako v CADu! Jedná se o funkci, která byla již dlouho na seznamu přání. Nové styly čar zjednoduší a zefektivní přípravu výkresů a výstupních dokumentů.
Vybraný typ čáry je možné přiřadit a spravovat díky inovovanému panelu Hladiny (Layers), který doznal i další užitečná vylepšení zajišťující vyšší intuitivitu ovládání (dle zkušeností z pořádaných školení).
Tato novinka jednoznačně stojí za vyzkoušení!


(krátkou videoukázku principů práce s novými styly čar ve SketchUpu 2019 spustíte kliknutím na obrázek)
Nástroj Měření (Tape Mesure)

Nástroj měření dostal v tomto roce také facelift! Nyní můžete vidět informace o měření přímo tam, kde modelujete. Mnoho informací se zobrazí přímo u kurzoru myši (délky, výměry ploch, souřadnice,…) bez nutnosti sledovat dění na panelu Informace o prvku (Entity info) nebo v Poli hodnot (Measurements). Modelujte přesněji a efektivněji - přímo tam, kde právě pracujete.

(pro zvetšení klikněte na obrázek)Vylepšené řezy

V minulé verzi přibyla jedinečná vlastnost a tou je výplň řezové roviny. Na základě přání uživatelů bylo upraveno chování výplně v případě potřeby skrýt některou z ohraničujících ploch. Nyní skrývejte plochy jak potřebujete, SketchUp se Vám přizpůsobí.


(pro zvetšení klikněte na obrázek)


LayOut 2019Nová verze pro rok 2019 vám umožní zjistit, které soubory *.layout jsou již otevřené, takže nevytváříte více verzí. LayOut Vás jednoduše upozorní a nabídne otevřít projekt "pouze ke čtení". Vypadá to, že projekty někoho budou nyní trochu chytřejší. :-)


Nastavení rychlosti pohybu myši

Nově je možné nastavit rychlost pohybu kurzoru myši v LayOutu. Vzhledem k tomu, že jsou velké rozdíly v jednotlivých systémech, je toto užitečný způsob, jak přizpůsobit ovládání programu svým potřebám.


(pro zvetšení klikněte na obrázek)Import, Export DWG/DXF

V obou systémech SketchUp i LayOut byly vylepšeny funkce importu a exportu formátu *.dwg. Přidána byla podpora nejnovějšího formátu souboru AutoCAD 2018. Zvýšena přesnost, stabilita a provedeny kroky pro minimalizací ztráty dat. Přidána byla schopnost importovat a exportovat model i s materiály pro lepší interoperabilitu s BIM a následné pracovní postupy.


Komunikace LayOut - SketchUp

Úzká spolupráce mezi SketchUpem a LayOutem, který dokáže aktualizovat svá 2D data podle změn v 3D modelu SketchUpu je obecně známá.

Od verze 2019 je tato spolupráce vylepšena přidáním možnosti v LayOutu příkazem exportovat do *.dwg a zaškrtnutím příslušné volby Exportovat pro SketchUp.

Díky této funkci předá LayOut všechny 2D entity do SketchUpu tak, aby vyplněné plochy byly připraveny pro použití nástrojem Tah/Tlak (Push/Pull) a bylo možné je ihned vytáhnout do 3D.

Od verze 2019 nyní spolupracují SketchUp & LayOut dohromady ještě lépe.
 

     

(pro zvetšení klikněte na obrázek)
Už je zřejmě pozdě na novoroční předsevzetí, ale není pozdě na rozhodnutí osvojit si základy práce LayOutu, posunout své výstupy na vyšší úroveň a zautomatizovat opakující se činnosti. Ještě stále přemýšlíte?


3D Warehouse

S miliony modelů a 17 podporovanými jazyky v 3D Warehouse nemusí být vždy jednoduché najít přesně to, co hledáte. Právě proto byly vytvořeny kategorie. Tato aktualizace se může pochlubit lepším procházením, vylepšeným vyhledávání, podkategoriemi a filtrováním pro vyhledávání reálných produktů. Tento rok Vám 3D Warehouse umožňuje trávit méně času při hledání a více času pro tvůrčí činnost.
SketchUp Viewer pro AR / VR

SketchUp Viewer rozšířil podporu náhlavních souprav, tzv. headsetů pro virtuální realitu (VR).

Oculus Rift, Windows Mixed Reality, HTC VIVE i Microsoft HoloLens, všechny spolupracují aplikací SketchUp Viewer.

Takže vstupte do vlastní alternativní reality a zažijete svůj projekt v reálném měřítku a přímo tam, kde se bude ve skutečnosti stát.

Podrobnější informace o SketchUp Vieweru pro desktop i chytrá mobilní zařízení jako jsou tablety nebo smartphony jsme přinesli v loňském roce v samostatném článku v sekci Tipy a Triky.

Služby nad rámec bezplatně dostupného prohlížeče SketchUp Viewer byly rovněž zahrnuty do nově představeného předplatného.
 


Trimble Connect

Úložný prostor Trimble Connect s podporou BIM Vás vítá ve světě efektivních pracovních postupů a spolupráce v cloudu. Na rozdíl od jiných cloudových uložišť je tento nástroj přizpůsoben potřebám 3D modelování a správu dokumentů vytvořených ve SketchUpu a je zaměřen především na projekty týkající se návrhů a výstavby budov. Možná je to nástroj přesně pro Vás! A ještě bonus pro Vás - jako uživatel předplatného SketchUp (Shop, Pro, Studio) získáváte neomezený úložný prostor.

(videoukázku použití Trimble Connect spustíte kliknutím na obrázek)
Sefaira

Pracujete ve firmě, která svoji činnost zaměřuje na návrhy založené na energetické analýze budov?

Pak může tento modul právě pro Vás. Rozšíření o modul Sefaira je možné získat jako součást předplatného v balíčku SketchUp Studio.

Upozornění: V době oficiálního uvolnění verze SketchUp 2019 není služba předplatného SketchUp Studio dostupná pro naše území.
 Pro vývojářeUpgrade na Ruby 2.5.1

Ve verzi SketchUp 2019 byl proveden upgrade Ruby z verze 2.2.4 na Ruby 2.5.1.


Podpora operačních systémůPro verzi SketchUp 2019 jsou podporovány následující operační systémy:
Windows: 64-bitové verze Windows 7, Windows 8, 8.1 a Windows 10
Mac OS: macOS 10.12 (Sierra), macOS 10.13 (High Sierra) a 10.14 (Mojave)

SketchUp 2019 je možné nainstalovat pouze na 64-bitové verze operačních systémů.

Pro přistup do účtu předplatného nebo spuštění trial verze SketchUp 2019 je třeba se přihlásit pomocí Trimble ID (nebo si jej zdarma vytvořit). Trvalá licence SketchUp Pro 2019 (Classic) přihlášení nevyžaduje.

Změnou proti předchozí verzi je také ukončení podpory macOS 10.11 (El Capitan). Pokud je Váš operační systém starší než ty, které jsou výše uvedeny, je třeba pro spuštění SketchUpu 2019 provést aktualizaci Vašeho operačního systému. Podrobnější informace o systémových požadavcích pro Sketchup 2019 naleznete na samostatné stránce o doporučených a minimálních systémových požadavcích.

Poznámka: SketchUp 2019 již nebude pracovat s grafickými kartami Intel HD 2000 a 3000 pod Windows 10 kvůli neschopnosti umožnit hardwarovou akceleraci pro vykreslování.

Kompatibilitu Vašeho počítače pro instalaci SketchUp 2019 si můžete otestovat také pomocí bezplatné aplikace SketchUp 2019 CheckUp, která je volně ke stažení rovněž na této stránce.


Novinky v následujících verzích SketchUp:
Co je nového ve SketchUp PRO 2022 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2021 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2020 CZ

Novinky v předchozích verzích SketchUp:
Co je nového ve SketchUp PRO 2018 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2017 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2016 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2015 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2014 CZ
Co je nového ve SketchUp PRO 2013 CZ


Pokud jste dočetli až sem vidíte, že je spousta věcí, které nyní můžete prozkoumat.
Ale úplně nejlepší je všechny nové možnosti a nástroje SketchUpu, včetně výkresového modulu LayOut, vyzkoušet přímo v 30 denní trial verzi, kterou najdete v sekci v sekci

Ke stažení

.

SketchUp je systém, který skvělé nápady dostává do praxe. Tak co vytvoříte dnes?
Uživatelská sekce
Školení & podpora
Tipy & Triky
Novinky
Ke stažení
Poptávka
Kontakty
Mapa webu
Ochrana údajů